Cerrahi olmayan periodontal tedavide enjekte edilebilen trombositten zengin fibrin uygulamasının stage 3 periodontitis hastalarının tedavilerindeki etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of the effectiveness of injectable platelet-rich fibrin application in the treatment of patients with stage 3 periodontitis undergoing non-surgical periodontal therapy
- Tez No: 1016141
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYMA BOZKURT DOĞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, stage 3 periodontitisli bireylerde cerrahi olmayan periodontal tedaviye (COPT) ek olarak uygulanan enjekte edilebilir trombositten zengin fibrinin (I-PRF), periodontal iyileşme üzerindeki etkilerini klinik parametreler ve diş eti oluğu sıvısındaki (DOS) biyokimyasal belirteçler aracılığıyla değerlendirilmesidir. Bu randomize kontrollü klinik çalışmaya toplamda 72 stage 3 periodontitis tanısı almış bireyler dahil edildi. Bireyler kontrol grubu (yalnızca COPT, 36 kişi) ve test grubu (COPT + I-PRF, 36 kişi) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Klinik değerlendirmelerde cep derinliği (CD), klinik ataşman seviyesi (KAS), plak indeksi (PI), gingival indeks (GI) ve sondalamada kanama (SK) parametreleri başlangıçta, 6. ve 12. haftalarda kaydedildi. Biyokimyasal analizler için DOS örnekleri başlangıçta, 7. ve 14. günlerde toplandı. DOS örneklerinde epidermal büyüme faktörü (EGF), interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktörü alfa (TNF-α) düzeyleri ELISA yöntemi ile analiz edildi. Grup içi klinik parametrelerde takip döneminde istatistiksel olarak anlamlı azalma tespit edildi(p<0.05). Ancak, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Biyokimyasal analizlerde, başlangıçta DOS EGF, IL-6 ve TNF-α seviyeleri açısından gruplar arasında fark saptanmazken, 7. ve 14. günlerde test grubunda EGF düzeylerinin istatistiksel olarak daha yüksek, IL-6 ve TNF-α düzeylerinin ise daha düşük olduğu belirlendi (p<0.05). I-PRF uygulaması, klinik parametreler üzerinde kısa dönemde belirgin bir üstünlük sağlamamakla birlikte, erken dönemde inflamatuar yanıtı modüle ederek biyokimyasal iyileşmeyi destekleyebilmektedir. Bu bulgular, I-PRF'nin periodontal tedaviye ek bir tedavi olarak değerlendirilebileceğini, ancak uzun dönem klinik etkilerinin ortaya konulabilmesi için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of injectable platelet-rich fibrin (I-PRF) applied adjunctively to non-surgical periodontal therapy (NSPT) on periodontal healing in individuals with stage 3 periodontitis through clinical parameters and biochemical markers in gingival crevicular fluid (GCF). A total of 72 individuals diagnosed with stage 3 periodontitis were included in this randomized controlled clinical study. Participants were divided into two groups: the control group (NSPT alone, n=36) and the test group (NSPT + I-PRF, n=36). Clinical evaluations included probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), plaque index (PI), gingival index (GI), and bleeding on probing (BOP), which were recorded at baseline, and at the 6th and 12th weeks. For biochemical analyses, GCF samples were collected at baseline, and on the 7th and 14th days. Levels of epidermal growth factor (EGF), interleukin-6 (IL-6), and tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) in GCF were analyzed using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. Statistically significant reductions were observed in all clinical parameters within both groups during the follow-up period (p<0.05). However, no statistically significant differences were found between the groups (p>0.05). In biochemical analyses, no differences were detected between the groups in baseline GCF EGF, IL-6, and TNF-α levels. Nevertheless, at days 7 and 14, EGF levels were significantly higher, whereas IL-6 and TNF-α levels were significantly lower in the test group compared to the control group (p<0.05). Although I-PRF application did not provide a significant short-term superiority in clinical parameters, it may support biochemical healing by modulating the early inflammatory response. These findings suggest that I-PRF may be considered as an adjunctive therapy in periodontal treatment; however, further comprehensive studies are needed to clarify its long-term clinical effects.