Proksimal femur ve kalça fraktürü nedeniyle cerrahi uygulanan geriatrik hastalarda farklı risk skorlarının mortaliteyi öngörmede etkisinin retrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 1016152
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TAPAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Kalça kırıkları, özellikle geriatrik hastalarda yüksek morbidite ve mortalite ile ilişkili,yaşam kalitesini belirgin biçimde azaltan ciddi yaralanmalardır. Yaşlanan dünya nüfusuile birlikte, 1990 yılında dünya genelinde 1,66 milyon olan kalça kırığı insidansının2050 yılına kadar yıllık 6 milyonun üzerine çıkacağı tahmin edilmektedir. Bu hastagrubunda cerrahi tedavi sağkalım açısından altın standart kabul edilmekle birlikte,cerrahi ve anestezik stres sınırlı fizyolojik rezerve sahip hastalarda ciddi sonuçlaraneden olabilmektedir. Cerrahi sonrası ilk 30 günlük dönemde mortalite oranları çeşitliçalışmalarda ortalama %5 ile %14 arasında, ilk bir yıldaki mortalite oranı ise %14 ile%36 arasında bildirilmektedir. Akut miyokard enfarktüsü, kalp yetmezliği ve aritmilerperioperatif ölümlerin başlıca nedenleri arasındadır.Bu retrospektif gözlemsel çalışmada, proksimal femur/kalça kırığı nedeniyle cerrahitedavi uygulanan geriatrik hastalarda perioperatif mortaliteyi öngörmek amacıylakullanılan farklı preoperatif risk skorları karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. TokatGaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi'nde 01.05.2021–01.05.2025 tarihleri arasındacerrahi uygulanan 65 yaş ve üzeri 325 hasta çalışmaya alındı. Çalışmanın amacı, ASA,RCRI, NHFS, Gupta MICA, ERS ve Akçaalan Mortalite Skoru'nun 1., 3., 6. ve 12.ay mortalitesini öngörmedeki etkinliğini değerlendirmektir. Mortalite oranları zamanlaartış gösterdi; 1. ayda %12,3, 3. ayda %20,0, 6. ayda %24,6 ve 12. ayın sonunda %31,1olarak saptandı. Bulgular, özellikle yüksek ASA sınıflarının, ileri yaşın ve uzamışyoğun bakım yatış sürelerinin mortalite ile ilişkili olduğunu göstermektedir. ROCanalizlerine göre 1., 3., 6. ve 12. aylardaki mortaliteyi öngörmede en yüksek ayırt edicigüce sahip skorlar MICA ve NHFS olmuştur. Kaplan–Meier analizleri de yüksek riskgruplarında sağkalım süresinin daha kısa olduğunu göstermiştir. Çok değişkenli Coxregresyon modelinde, 12 aylık mortaliteyi öngören bağımsız risk belirteçleri NHFS,ERS ve ASA olarak bulunmuştur.Sonuç olarak, geriatrik kalça kırığında mortalite riskinin tek bir skorla belirlenmesiyeterli görünmemektedir; farklı klinik risk skorları, elektrofizyolojik göstergeler vebiyobelirteçler birlikte kullanıldığında daha doğru sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Hip fractures are serious injuries, particularly in geriatric patients, and are associatedwith high morbidity and mortality while markedly impairing quality of life. Withthe aging global population, the incidence of hip fractures, estimated at 1.66 millionworldwide in 1990, is expected to exceed 6 million cases annually by 2050. Althoughsurgical treatment remains the gold standard for survival in this patient group,the surgical and anesthetic stress imposed by the procedure may lead to seriousconsequences in patients with limited physiological reserve. Reported mortality ratesin the first 30 postoperative days range from 5% to 14%, whereas 1-year mortalityranges from 14% to 36%. Acute myocardial infarction, heart failure, and arrhythmiasare among the leading causes of perioperative death.In this retrospective observational study, the performance of different preoperative riskscores used to predict perioperative mortality in geriatric patients undergoing surgeryfor proximal femur/hip fracture was evaluated comparatively. A total of 325 patientsaged 65 years or older who underwent surgery at Tokat Gaziosmanpaşa UniversityHospital between May 1, 2021, and May 1, 2025, were included. The aim of the studywas to assess the performance of ASA, RCRI, NHFS, Gupta MICA, ERS, and theAkcaalan Mortality Score in predicting 1-, 3-, 6-, and 12-month mortality. Mortalityrates increased over time and were 12.3% at 1 month, 20.0% at 3 months, 24.6% at6 months, and 31.1% at 12 months. The findings showed that higher ASA classes,advanced age, and prolonged intensive care unit stays were associated with mortality.According to ROC analyses, MICA and NHFS had the highest discriminatory powerfor predicting mortality at 1, 3, 6, and 12 months. Kaplan–Meier analyses alsodemonstrated shorter survival times in high-risk groups. In the multivariable Coxregression model, NHFS, ERS, and ASA were identified as independent risk markersfor 12-month mortality.In conclusion, mortality risk in geriatric hip fracture may not be adequately capturedby a single score; more accurate estimates may be obtained when different clinical riskscores, electrophysiological indicators, and biomarkers are used together.