İntertorakanterik femur fraktürlerinde kullanılan PENG Bloğu ile Suprainguinal Fasya İliaka Kompartman Bloğunun postoperatif analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative analgesic effects of PENG Block and Suprainguinal Fascia İliaca Compartment block in interthoracic femoral fractures
- Tez No: 923597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER GENCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ana-Çocuk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç İntertorakanterik femur fraktürü tüm kalça kırıklarının yaklaşık %45 ila %50 sini kapsamaktadır. İntertorakanterik femur fraktürlerinde hareketle çok ciddi ağrılar oluşmaktadır. Ameliyat sonrası hastaların hareketleri ciddi manada kısıtlanmaktadır ve buda hastalarda alt ekstremitede derin ven trombozu, pulmoner enfeksiyon ve mortaliteyi arttırmaktadır. Periferik sinir bloklarının hemodinami, solunum fonksiyonu ve bilinç üzerinde sistemik ağrı giderme seçeneklerine kıyasla daha az etkileri olduğu gösterilmiştir. Postoperatif iyileşme süresini kısaltma ve pnömoni riskini azaltma, postoperatif hareketi engellememe özellikleriyle, özellikle kalça ameliyatları için birinci basamak analjezi programı olarak önerilmektedir. Bu alanda kullanılan fasya iliaka kompartman bloğu güvenlidir ve postoperatif kalça kırıklarında yaygın kullanılır. Ancak kalça cerrahisi için etkin analjezi sağlamak için femoral sinir, lateral femoral kutanöz sinir ve obturatuar siniri aynı anda bloke etmek gerekir. Fasya iliaka kompartman bloğunda obturatuar sinir bloke edilemediği için yeterli analjezi sağlamadığı ve opioid tüketiminde azalma sağlamadığı bildirilmektedir. Bu nedenle PENG bloğu ile femoral sinir, obturatuar sinir ve aksesuar obturatuar sinirlerin bloke edilmesi postoperatif ağrı skorları ve opioid tüketimine ciddi düşüş göstereceği düşüncesini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmamızda amaç; intertorakanterik femur fraktürlerinde suprainguinal fasya iliaka kompartman bloğu ve PENG bloğunun postoperatif analjezi için ağrı skorları, opioid tüketimi ve mobilizasyon başlangıcı ve hasta memnuniyeti baz alınarak etkinliklerinin karşılaştırılmasıydı. Materyal ve Metod Bu prospektif, gözlemsel, çift kör çalışmada yerel etik kuruldan onay alındıktan sonra intertorakanterik femur fraktürü olan spinal anestezi altında proksimal femoral çivileme (PFN) yöntemi ile işleme alınan 18 yaşından büyük 66 katılımcıya (ASA I-III) postoperatif analjezi amaçlı, ameliyat bitiminde ultrasonografi eşliğinde 20 ml %0,5 bupivakain, 5 ml %2 lidokain, 5 ml serum fizyolojik ile hazırlanan toplam 30 ml volüm kullanılarak PENG bloğu (n=33) ve SFİB (n=33) uygulandı. Çalışmada birincil sonuçlar; grupların önceden belirlenen zaman noktalarında, postoperatif 24 saatte ağrı skorları üzerine etkisi ve toplam opioid tüketimidir. İkincil sonuçlar ise; mobilizasyon başlangıç saati ve hasta memnuniyetini içermektedir. Bulgular PENG grubunda postoperatif 1, 6, 12, 24. saatlerdeki NRS skorları SFİB grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p0,05). PENG blok uygulanan grupta mobilizasyon başlangıç saati ve yan etki profili SFİB grubuna kıyasla düşük bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim Interthoracic femur fractures account for approximately 45% to 50% of all hip fractures. Interthoracic femur fractures cause severe pain with movement. Postoperatively, patients' movements are severely restricted and this increases the risk of deep vein thrombosis, pulmonary infection and mortality in the lower extremities. Peripheral nerve blocks have been shown to have less impact on hemodynamics, respiratory function and consciousness than systemic pain relief options. It is recommended as a first-line analgesia program, especially for hip surgeries, with the features of shortening the postoperative recovery time, reducing the risk of pneumonia and not hindering postoperative movement. The fasya iliaka compartment block used in this field is safe and widely used in postoperative hip fractures. However, to provide effective analgesia for hip surgery, it is necessary to block the femoral nerve, lateral femoral cutaneous nerve and obturatory nerve simultaneously. Since the obturatuar nerve cannot be blocked in fasya iliaka compartment block, it is reported that it does not provide adequate analgesia and does not reduce opioid consumption. Therefore, blocking the femoral nerve, obturatory nerve and accessory obturatory nerves with PENG block has led to the idea that postoperative pain scores and opioid consumption will be significantly reduced. The aim of this study was to compare the efficacy of suprainguinal fascia iliaca compartment block and PENG block for postoperative analgesia in interthoracanteric femur fractures based on pain scores, opioid consumption, onset of mobilization and patient satisfaction. Material and Method In this prospective, observational, double-blind study, 66 participants older than 18 years (ASA I-III) with interthoracanteric femoral fractures who underwent proximal femoral nailing (PFN) under spinal anesthesia after approval from the local ethics committee for postoperative analgesia, PENG block (n=33) and SFIB (n=33) were performed using a total volume of 30 ml prepared with 20 ml of 0.5% bupivacaine, 5 ml of 2% lidocaine, 5 ml of saline under ultrasonographic guidance at the end of surgery. The primary outcomes of the study were the effect of the groups on pain scores and total opioid consumption at 24 hours postoperatively at predetermined time points. Secondary outcomes included mobilization onset time and patient satisfaction. Results NRS scores at 1, 6, 12 and 24 hours postoperatively were significantly lower in the PENG group compared to the SFIB group (p0.05). Mobilization onset time and side effect profile were lower in the PENG block group compared to the SFIB group (p>0.05).