Femoroasetabuler sıkışmanın kalça kırıkları üzerine etkisi
Effect of femoroacetabular i̇mpi̇ngement on hip fractures
- Tez No: 661707
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM NURİ AKTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Femoroasetabuler sıkışma, asetabulum ve proksimal femurun anormal ilişkisi sonrası meydana gelen periartritik değişikliklerin eşlik ettiği kalça ekleminin ağrılı bir hastalığıdır. Eklem hareketlerinin kısıtlanmasına yol açar ve bu durum kalçanın normal biyomekaniğini bozarak anormal yüklenmelere sebep olur. Bu çalışmanın amacı femoroasetabuler sıkışmanın indirekt etki ile yüksek mortalite ve morbidite nedeni olan kalça kırığı riskini artırıp artırmayacağının araştırılmasıdır. Yöntem: 1 Ocak 2015 – 1 Ocak 2020 tarihleri arasında hastanemiz acil servisine başvuran ve tarafımıza konsulte edilerek intertrokanterik femur kırığı olan 243 hasta ve femur boyun kırığı olan 126 hasta ile travma nedeniyle acil serviste değerlendirilen aynı yaş grubuna sahip ve yapılan pelvis AP grafi ve pelvis BT tetkiklerinde herhangi bir fraktür saptanmayan 250 bireyin verileri retrospektif olarak incelenmiştir. X-ray görüntülerde merkez kenar açısı, asetabuler indeks ve Singh indeksi; pelvis BT kesitlerinde ise alfa açısı, anterior ofset ve anterior ofset oranı ölçüldü. Bulgular: Kalça kırığını oluşturan her iki grup ile kontrol grubu arasında cinsiyet, yaş ve Singh indeksi açısından anlamlı bir fark saptanmamış olup bu faktörler için gruplar arası homojen dağılımın gerçekleştiğini ve araştırılan faktörler üzerine etkisinin olmadığını göstermektedir. Merkez kenar açısı, asetabuler indeks, alfa açısı, anterior ofset ve anterior ofset oranının ise kalça kırığı bulunan grupta kontrol grubuna göre femoroasetabuler sıkışma lehine anlamlı derecede farklı çıktığı görülmüştür. Sonuçlar: Femoroasetabuler sıkışmanın kalça eklem artrozuna neden olduğu ve bunun da kalça eklemi biyomekaniğini bozduğu bilinmektedir. Çalışmamızda bozulan bu biyomekaniğe bağlı olarak indirekt yoldan kalça kırığı oluştuğu araştırılmış olup analiz sonuçları hipotezimizi destekleyerek femoroasetabuler sıkışmanın kalça kırığına neden olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Femoroacetabular impingement is a painful joint disorder that results from abnormal relation between acetabulum and proximal femur accompanied with periarthritic changes. Limited joint movement in these cases disturbs normal biomechanics of the joint creating abnormal loads. The aim of this study is to find out if there is a relationship between femoroacetabular syndrome and the risk of hip fractures that have been known with high morbidity and mortality rates. Methods: Between January 1st of 2015 and January 1st of 2020, data of 243 patients with intertrochanteric femur fracture, 126 patients with femoral neck fracture and 250 trauma patients of same age group that had admitted to our hospital's emergency department but had no fracture on both pelvis AP x-ray and pelvic CT, were evaluated retrospectively. While central edge angle, acetabular index and Singh index were measured on AP x-ray of pelvis, alfa-angle, anterior offset and anterior offset ratio were measured on pelvic CT. Findings: No significant differences were found between the groups forming the hip fracture and the control group in terms of gender, age and Singh index, indicating that these factors were homogeneously distributed between the groups and had no effect on the factors investigated. The central edge angle, acetabular index, alpha angle, anterior offset and anterior offset ratio were found to be significantly different in the hip fracture group compared to the control group in favor of femoroacetabular impingement. Results: Femoroacetabular impingement is known to cause hip joint arthrosis, which disrupts hip joint biomechanics. In our study, it was investigated that hip fracture occurred indirectly due to these impaired biomechanics, and the analysis results support our hypothesis and show that femoroacetabular impingement may cause hip fracture.