Kentsel akarsu koridorlarında karakter odaklı peyzaj planlama hiyerarşisi ve süreçleri için bir model önerisi: Ankara kenti Akarsu koridorları örneği
A model proposal for character oriented landscape planning hierarchy and processes in urban stream corridors: The example of Ankara City stream corridors
- Tez No: 1016155
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Akarsular oldukça karmaşık yapılı ekosistemler olduğundan peyzaj özellikleri farklı mekânsal ve zamansal ölçeklerde tanımlanabilmektedir (Belleti et al., 2017). Bu nedenle akarsu habitatlarını tanımlamak ve karakterize etmek çok ölçekli ve hiyerarşik bir yaklaşımı gerektirmektedir. Bu çok ölçekli yapı; akarsu yönetimi, onarım çalışmaları ve biyolojik çeşitliliğin korunması açısından önemli bir temel oluşturmaktadır. Akarsu karakterizasyonu; koruma, sürdürülebilir kullanım ve etkin akarsu yönetimi için oldukça önemli rol oynamaktadır. Akarsu koridorlarının sürdürülebilirliğinin sağlanması, habitatların, ekosistem hizmetlerinin korunması ve yönetimi için bu kaynakların hidrolojik, morfolojik, hidrojeolojik ve ekolojik özelliklerinin kapsamlı olarak irdelenmesi; bu doğrultuda akarsu koridoru mekânsal tanımlamasının yapılması; kısa ve uzun vadeli planlama ve tasarım önerilerinin geliştirilmesi bu tezin amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda farklı ölçeklerde bütüncül olarak akarsu ağı karakterizasyonuna ilişkin tanımlamalar ve kullanılacak olan göstergeler sunulmuştur. Belirlenen örnek noktalarda; akarsu karakterizasyonunda yer alan en küçük ölçekte (akarsu birimi) İtalya'da uygulanan Urban River Survey (URS) yöntemi kullanılmıştır. Akarsu birimleri; Stretch Habitat Quality Index (SHQI) / Akarsu Habitat Kalite İndisi (AHKİ) hesaplanarak aldıkları puanlara göre farklı yönetim önerilerine kategorize edilmiştir. Akarsu biriminin özelliklerine göre kısa ve uzun dönem tasarım önerileri geliştirilmiş ve bu öneriler görseller ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
As rivers are highly complex ecosystems, their landscape characteristics can be defined on different spatial and temporal scales (Belleti et al., 2017). For this reason, defining and characterising river habitats requires a multi-scale and hierarchical approach. This multi-scale structure forms a fundamental basis for river management, restoration projects and the protection of biodiversity. River characterisation plays a crucial role in conservation, sustainable development and effective river management. This thesis aims to ensure the sustainability of river corridors, and to comprehensively examine the hydrogeological, morphological, hydrogeological and ecological characteristics of these resources for the conservation and management of habitats and ecosystem services; to carry out a spatial definition of the river corridor in this context; and to develop short- and long-term planning and design recommendations. Definitions regarding the holistic characterisation of the river network at different scales and the indicators to be used are presented in tables. At the identified sample points, the Urban River Survey (URS) method was used for river characterisation at the smallest scale (reach). Stream units were categorised into different management recommendations based on the scores they received from the Stretch Habitat Quality Index (SHQI). Short- and long-term design recommendations have been developed based on the characteristics of the stream and these recommendations are supported by illustrations.