Akut divertikülitlerde komplikasyon gelişiminin, prediktif faktör olarak'nötrofil/lenfosit oranı' ile değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
  1. Tez No: 1016189
  2. Yazar: ULVI ISGANDAROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET OKTAY YİRMİBEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, akut divertikülit olgularında prediktif bir belirteç olarak nötrofil/lenfosit oranının (NLR) tanısal doğruluğunu değerlendirmek; akut komplike divertikülit tanısı alan hastalarda NLR ile inflamasyon şiddeti arasındaki ilişkiyi incelemek ve postoperatif dönemde morbiditenin azaltılmasına katkı sağlamaktır Gereç ve Yöntem: 2018–2025 yılları arasında kliniğimize başvuran ve akut divertikülit tanısı alan 246 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar non-komplike ve komplike olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. İki gruptaki olguların yaş, cinsiyet, acil başvurusu esnasındaki lökosit, nötrofil, lenfosit, trombosit sayısı, hemoglobin, hematokrit ve CRP sonuçlarına, divertikülün yerleşim yerine, medikal veya cerrahi tedavi uygulanmasına, hastaneye yatış süresine ilişkin veriler hasta takip dosyaları ve dijital hasta kayıt sistemlerinden retrospektif olarak elde edilmiştir. Nötrofil değerinin lenfosit değerine bölünmesiyle NLR değeri hesaplanmıştır. Bulgular: Hastaların %47,2'si erkek, %52,8'i kadındır. Olguların %78,9'u non-komplike, %21,1'i ise komplike olarak sınıflandırılmıştır. Yaş açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p=0,217). Buna karşın, komplike grupta yatış süresi anlamlı olarak daha uzun bulunmuştur (p<0,001). Tedavi şekli açısından gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmiş; komplike hastalarda cerrahi ve yatarak tedavi daha sık, non-komplike hastalarda ise ayaktan tedavi daha fazla olarak saptanmıştır (p<0,001). Laboratuvar bulgularında komplike grupta WBC, NEU, CRP, NLR ve PLR değerleri anlamlı olarak daha yüksek, LYM değeri ise daha düşük bulunmuştur (p<0,05). Diğer hematolojik parametreler açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir. Sonuç: Çalışmamızda akut divertikülit hastalarında, CRP, WBC, NLR ve PLR gibi inflamatuvar belirteçlerin komplike hastalığın öngörülmesinde yararlı olabileceği bildirilmiştir. NLR, komplikasyon gelişimini öngörmede değerli bir belirteç olup, komplike olgularda yüksekliği artmış sistemik inflamatuvar yanıtın şiddeti ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the diagnostic accuracy of the neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) as a predictive marker in patients with acute diverticulitis; to investigate the relationship between NLR and the severity of inflammation in patients diagnosed with acute complicated diverticulitis; and to contribute to the reduction of postoperative morbidity. Materials and Methods: A total of 246 patients diagnosed with acute diverticulitis who presented to our clinic between 2018 and 2025 were retrospectively analyzed. Patients were divided into two groups as non-complicated and complicated diverticulitis.. Data regarding age, gender, leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet counts, hemoglobin, hematocrit, and CRP levels at admission, as well as localization of diverticula, treatment modality (medical or surgical), and length of hospital stay were retrospectively obtained from patient files and the digital medical record system. The NLR was calculated by dividing the neutrophil count by the lymphocyte count. Results: Of the patients, 47.2% were male and 52.8% were female. A total of 78.9% were classified as non-complicated and 21.1% as complicated. No statistically significant difference was found between the groups in terms of age (p = 0.217). However, hospital stay was significantly longer in the complicated group (p < 0.001). Regarding treatment modality, a significant difference was observed between the groups; surgical and inpatient management were more common in complicated cases, whereas outpatient treatment was more frequent in non-complicated cases (p < 0.001). Laboratory findings showed that WBC, NEU, CRP, NLR, and PLR levels were significantly higher in the complicated group, while LYM levels were significantly lower (p < 0.05). No significant differences were observed in other hematological parameters. Conclusion: Our study suggests that inflammatory markers such as CRP, WBC, NLR, and PLR may be useful in predicting complicated acute diverticulitis. NLR appears to be a valuable marker for predicting complications, and its elevated levels in complicated cases are associated with the severity of systemic inflammatory response.