İş stresi
Job stress
  1. Tez No: 101619
  2. Yazar: AHMET SÜRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Günümüzde stresin pek çok farklı tanımı vardır. Bu tanımlar daha çok stresi olumsuz, kaçınılması gereken bir kavram olarak tanımaktadır. Ancak stresin olumsuz etkileri yanında, olumlu etkileri de olduğu bir gerçektir. İnsan vücudu, stres yaratıcı duruma, bir dizi psiko-fızyolojik reaksiyon gösterir ve bu reaksiyon sonucu“homeostasis”olarak adlandırılan denge durumu bozulur. Stres yaratan durumun uzun sürmesi halinde ise dengedeki bu bozukluk çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Stres kaynakları, bireysel, örgütsel ve çevresel olmak üzere genel olarak üç ana başlık altında toplanabilirse de değişik araştırmacılar tarafından yapılmış farklı gruplandırmalar mevcuttur. Performansı olumlu ve olumsuz yönde etkileyebilen stres, kontrol altında tutulduğunda motive edici etkisi olan bir faktördür ancak kişilerin olumlu stres düzeyleri doğal olarak birbirinden farklıdır. Bununla birlikte kişiliğin ve yaşam değişim olaylarının da stres üzerinde büyük etkisi vardır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are different definitions of stress in the literature. Most of these definitions emphasize that stress has something negative in nature that we should do everthing to avoid it. But it is a fact that stress has positive as well as negative aspects. Human body shows psycho-physiologic reactions to stress situations and as a result the physiolgical balance which is known as homeostasis is disturbed. In the case of the stress situations' persistence, physiological imbalance brings heath problems to the individual. Although the sources of stress can be grouped into three broad categories (individual, organizational and environmental), there are other classifications of stress made by different scholars. Stress can have positive or negative effects on the performance of the individual. If the stress is under control it may motivate the individual. But each individual's tolerance to stress is different.. Environmental changes and daily undertakings of the individual have a lot of influence on stress.