Bâ Alevî tarikatının Ayderûsiyye kolu: Tarihi, temel öğretileri ve tasavvuf anlayışı
The Aydarūsiyya branch of the Bā ʿAlawī order: Its history, core teachings, and sufi thought
- Tez No: 1016229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Yemen merkezli Aleviyye Tarikatı'nın Ayderûsiyye kolu ele alınmıştır. Ayderûsiyye'nin Hadramevt bölgesinin Terim şehrinde ortaya çıkmasından önceki tarihi arka plan, kuruluşa zemin hazırlayan önemli şahsiyetler, kurucu şahsiyetler olan Abdullah el-Ayderûs ve Ebû Bekir el-Ayderûs'un hayatları ve tarikatın gelişmesine ve farklı coğrafyalara yayılmasına vesile olan şahsiyetler mercek altına alınmıştır. Ayderûsiyye'nin tasavvuf anlayışı ve tarikat disiplinini aktarırken başta kurucu şahsiyetlere ait olan el-Kibrîtu'l-ahmar ve el-Cüzü'l-latîf gibi eserler olmak üzere kolun farklı üyelerine ait olan eserlerden faydalanılmıştır. Tarikat içinde özellikle hırka üzerinde geliştirilmiş olan sembolizm üzerinde durulmuş ve bu konuda farklı müelliflerin eserleri üzerinden karşılaştırmalı bir analiz yapılarak Ayderûsiyye'nin mümeyyez konumu belirtilmeye çalışılmıştır. Son olarak da Ayderûsiyye'nin sosyal ve kültürel etkilerine ve farklı coğrafyalardaki yayılışına odaklanılarak etkinlik alanlarının izleri takip edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Aydarūsiyya branch of the Alaviyya Order, which is part of the Bā ʿAlawī tradition and centered in Yemen. It explores the historical background preceding the emergence of the Aydarūsiyya in the city of Tarim in the Hadramawt region, as well as the significant figures and intellectual–spiritual milieu that laid the groundwork for its establishment. The lives of the founding figures, ʿAbdallāh al-Aydarūs and Abū Bakr al-Aydarūs, are analyzed in terms of their scholarly and Sufi identities and their roles in the formation of the order. In addition, the study focuses on the individuals who contributed to the development of the Aydarūsiyya and facilitated its spread across different geographical regions. In examining the Sufi worldview and disciplinary structure of the Aydarūsiyya, the study draws primarily on works attributed to the founding figures, particularly al-Kibrīt al-Aḥmar and al-Juzʾ al-Laṭīf, as well as on writings produced by other members of the order. Special attention is given to the symbolism developed around the khirqa within the order, and a comparative analysis based on the works of different authors is conducted in order to highlight the distinctive position of the Aydarūsiyya. Finally, the study traces the social and cultural impact of the Aydarūsiyya and its dissemination across various regions by examining the spheres in which the order was active.