Kedilerde oküler biyometrinin ultrasonografik ve tomografik değerlendirilmesi
Ultrasonographic and tomographic evaluation of ocular biometry in cats
  1. Tez No: 1016245
  2. Yazar: BERFİN PETEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA KİBAR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sağlıklı kedilerde oküler biyometrik parametreleri ultrasonografi (USG) ve bilgisayarlı tomografi (BT) kullanarak değerlendirmek, bu iki görüntüleme yöntemi arasındaki uyumu belirlemek ve oküler biyometrik ölçümler ile kraniyal morfometrik parametreler arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne rutin kastrasyon veya ovariohisterektomi amacıyla getirilen 20 sağlıklı yetişkin melez kedi kullanıldı. Tüm olgulara fiziksel ve oftalmolojik muayene yapıldı; Schirmer gözyaşı testi, tonometri, floresein boyama ve fundus muayenesi uygulandı. BT incelemeleri Fuji Film Supria 32 cihazı ile, oküler ultrasonografik incelemeler ise Esaote MyLab X8 Vision Portable Ultrasound Scanner kullanılarak gerçekleştirildi. Her iki yöntemle ön kamara aksiyal derinliği, lens aksiyal çapı, lens ekvatoral çapı, arka kamara aksiyal derinliği, göz küresi aksiyal çapı ve optik sinir kılıf çapı ölçüldü. Ayrıca BT ile göz küresi ekvatoral çapı, retrobulbar derinlik ve orbital rim mesafesi değerlendirildi. Kafatası uzunluğu, facial genişlik, zigomatik genişlik, frontal genişlik ve nörokranium genişliği gibi kraniyal morfometrik ölçümler kaydedildi. BT ve USG ölçümleri arasındaki uyum Bland-Altman analizi ile, kraniyal ve oküler parametreler arasındaki ilişkiler ise Spearman korelasyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Ultrasonografik ölçümlerde ön kamara aksiyal derinliği 4,02 ± 0,57 mm, lens aksiyal çapı 7,46 ± 0,36 mm, lens ekvatoral çapı 12,19 ± 0,59 mm, arka kamara aksiyal derinliği 7,75 ± 0,35 mm, göz küresi aksiyal çapı 19,19 ± 0,94 mm ve optik sinir kılıf çapı 2,88 ± 0,16 mm olarak belirlendi. BT ölçümlerinde ise aynı parametreler sırasıyla 4,43 ± 0,63 mm, 8,34 ± 0,42 mm, 12,95 ± 0,67 mm, 8,53 ± 0,58 mm, 21,43 ± 0,95 mm ve 2,71 ± 0,41 mm olarak ölçüldü. Bland-Altman analizi, BT ve USG ölçümleri arasında kabul edilebilir düzeyde uyum olduğunu gösterdi. Ayrıca çeşitli oküler biyometrik parametreler ile facial, zigomatik ve frontal genişlik arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyonlar saptandı. Sonuç: Ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi, kedilerde oküler biyometrik parametrelerin değerlendirilmesinde güvenilir yöntemlerdir. Bilgisayarlı tomografi daha yüksek ölçüm değerleri sağlamakta ve kraniyal morfometrik parametrelerle daha güçlü ilişkiler göstermektedir. Ultrasonografi ise pratik, erişilebilir ve klinik kullanıma uygun bir görüntüleme yöntemi olarak önemini korumaktadır. Her iki yöntemin birlikte kullanılması, veteriner oftalmolojide tanısal doğruluğun artırılmasına ve kraniyofasiyal morfoloji ile oküler anatomi arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate ocular biometric parameters in healthy cats using ultrasonography (USG) and computed tomography (CT), to determine the level of agreement between these imaging modalities, and to investigate the relationships between ocular biometric measurements and cranial morphometric parameters. Materials and Methods: The study included 20 clinically healthy adult mixed-breed cats presented to the Animal Hospital of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine for routine castration or ovariohysterectomy. Following physical and ophthalmic examinations, Schirmer tear testing, tonometry, fluorescein staining, and fundus examinations were performed. CT examinations were conducted using a Fuji Film Supria 32 scanner, while ocular ultrasonography was performed using an Esaote MyLab X8 Vision Portable Ultrasound Scanner. Anterior chamber depth, lens axial length, lens equatorial diameter, vitreous chamber depth, globe axial length, and optic nerve sheath diameter were measured using both imaging modalities. In addition, globe equatorial diameter, retrobulbar depth, and orbital rim distance were measured by CT. Cranial morphometric parameters, including skull length, facial width, zygomatic width, frontal width, and neurocranial width, were also recorded. Agreement between CT and USG measurements was evaluated using Bland–Altman analysis, and correlations between cranial and ocular parameters were assessed using Spearman correlation analysis. Results: Mean ultrasonographic measurements were 4.02 ± 0.57 mm for anterior chamber depth, 7.46 ± 0.36 mm for lens axial length, 12.19 ± 0.59 mm for lens equatorial diameter, 7.75 ± 0.35 mm for vitreous chamber depth, 19.19 ± 0.94 mm for globe axial length, and 2.88 ± 0.16 mm for optic nerve sheath diameter. Corresponding CT measurements were 4.43 ± 0.63 mm, 8.34 ± 0.42 mm, 12.95 ± 0.67 mm, 8.53 ± 0.58 mm, 21.43 ± 0.95 mm, and 2.71 ± 0.41 mm, respectively. Bland–Altman analysis demonstrated acceptable agreement between CT and USG measurements. Significant positive correlations were identified between several ocular biometric parameters and facial, zygomatic, and frontal widths. Conclusion: Both ultrasonography and computed tomography proved to be reliable methods for evaluating ocular biometry in cats. Computed tomography generally yielded higher measurement values and showed stronger correlations with cranial morphometric parameters, whereas ultrasonography remained a practical, accessible, and clinically useful imaging technique. The combined use of both modalities may improve diagnostic accuracy and contribute to a better understanding of the relationship between craniofacial morphology and ocular anatomy in cats.