İklim değişikliği karşısında devletlerin iş birliğinin uluslararası ilişkiler teorisinde klasik ve eleştirel yaklaşımlar üzerindendeğerlendirilmesi
Evaluation of state cooperation against climate change through classical and critical approaches in international theory
- Tez No: 1016267
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan kaynaklı iklim değişikliği, sınırları aşan bir niteliğe sahip olmasından dolayı çözümü için uluslararası iş birliklerini gerektirmektedir, imkânları ve yetkileri itibariyle devletler bu çözümde çok önemli bir rol oynamaktadırlar. İş birliği çabaları istenen sonuçları sağlamada yeterince başarılı olamamıştır. Bu tez uluslararası ilişkiler disiplini kapsamında iş birliğini 'problem çözücü' ve 'eleştirel' teoriler üzerinden sorunsallaştırmaktadır; incelemeye alınan teorik geleneklerin iş birliği hakkında öngördüğü imkânlar araştırılmış ve iklim değişikliği bağlamında ne tür fırsatlar ve sonuçlar sundukları üzerinden kıyaslanmıştır. Realist yazarlar güvenlikleştirme çözümlerini vurgularken Liberal geleneğin temsilcileri sermayenin çevre-dostu teknolojileri öne çıkaracak şekilde yönlendirilmesi için kurulacak uluslararası rejimleri işaret etmekte, İngiliz Okulu geleneğini temsil eden yazarlar ise küresel siyasi örgütlenmeyi ihtiyaç duyduğumuz sonuçları mümkün kılacak şekilde yeni bir kozmopolit toplumsal ahlaki temel üzerinde tesis edebileceğimizi dile getirmektedirler. İnşacı yazarlar çıkar algılarına yön veren kimlikler yeninden tanımlanmadıkça söz konusu soruna yol açan faaliyetlerin var olmaya devam edeceğine, Eleştirel geleneğin temsilcileri ise devlet egemenliği vatandaş lehine kısıtlanmadıkça onun izin verdiği sömürünün doğal yıkımı sürdüreceğine dikkat çekmektedirler. Marksist teorisyenler devletleri sömürü düzeninin imkân tanıyıcısı saydıkları için onlar yapı tarafından zorlanmadığı veya bilinçli direnişlerle değiştirilmediği müddetçe devleti çözümün önünde bir engel saymakta, Yeşil yaklaşımlar ise doğaya ve insan emeğine en baştan saygı duyulmadıkça onlar aleyhine öne çıkarılan diğer değerlerin tüm ekosistemi tahrip etmeye devam edeceğine dikkat çekmektedirler. Problem çözücü teoriler olarak ele alınan ilk üç teori devletlerin çıkar algılarında değişikliğe gidilmesi gerektiğini, onları takip eden dört eleştirel teori ise devletlerin örgütlenme prensipleri itibariyle temelden değişerek işe yarar bir iş birliğine uygun hâle gelmesinin temin edilmesi gerektiği iddiasındadırlar.
Özet (Çeviri)
Because human-caused climate change transcends borders, international cooperation is essential for its solution, and states play a crucial role in this process in terms of their capabilities and powers. Cooperation attempts have not been effective so far. This thesis problematizes cooperation within the framework of international relations discipline through 'problem-solving' and 'critical' theories; as different actors frame cooperation in varying terms, its projection on the theories of the discipline is examined herein. Realists emphasize securitization-based solutions, while the Liberal tradition argue that international regimes should be designed in such ways to allow capital to promote environmentally friendly technologies. English School theorists suggest we may achieve the much-needed cooperation by adopting a rather cosmopolitan social morality. Constructivist writers argue that unless the identities that guide our interests are redefined, the problematic human activities in question will endure. Critical theorists draw our attention to the fact that so long as the sovereign remains powerful against the citizen, the exploitation it persists will continue to destroy nature. Marxists consider states to be enablers of the exploitative order, therefore find them ineffective unless they are either restrained by the structure constructively or transformed by conscious resistance. Green approaches emphasize that unless nature and human labour are respected from the outset, the values prioritized above them will continue to destroy the remainder of our world's ecosystem. The first three theories propose a necessary recalculation of perceived state interests, whereas the critical tradition deem this insufficient for the cooperation required, whereby demanding substantial changes in organizational principles of states.