İşitme engelli çocuğa sahip ebeveynlerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki hizmet kalitesi algılarının incelenmesi
An examination of service quality perceptions of parents of children with hearing impairment in special education and rehabilitation center
  1. Tez No: 1016285
  2. Yazar: ÇAĞLA KOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
İşitme engeli, çocuğun yalnızca duyusal işlevlerini değil; dil gelişimini, iletişim becerilerini, sosyal uyumunu ve eğitim sürecini de etkileyen çok boyutlu bir engellilik durumudur. İşitme engelinin çocuk ve aile üzerindeki çok yönlü etkileri, özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, işitme engelli çocuklar ve ailelerine yönelik önemli destek hizmetleri sunmaktadır. Bu araştırmada, işitme engelli çocuğa sahip ebeveynlerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde algıladıkları hizmet kalitesi düzeyi incelenmiş, ayrıca bu algının çeşitli sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı değerlendirilmiştir. Nicel araştırma yaklaşımı doğrultusunda kesitsel ve ilişkisel tarama modeline göre tasarlanan çalışmanın verileri, 2026 yılı Ocak-Şubat döneminde İstanbul ili Bağcılar ilçesindeki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden hizmet alan işitme engelli çocukların ebeveynlerinden toplanmıştır. Araştırmanın analizleri 91 katılımcı üzerinden yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak sosyo-demografik bilgi formu ile SERVPERF hizmet kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ebeveynlerin genel hizmet kalitesi puan ortalaması 3,86 olarak belirlenmiştir. Hizmet kalitesi boyutları içinde en yüksek ortalama güvence boyutunda, en düşük ortalama ise fiziksel koşullar boyutunda elde edilmiştir. Demografik değişkenler incelendiğinde yalnızca eğitim düzeyinin hizmet kalitesi algısı üzerinde anlamlı farklılık oluşturduğu belirlenmiştir. Buna karşın cinsiyet, yaş, gelir durumu ve çocuğun işitme kaybı derecesinin hizmet kalitesi algısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular sosyal hizmetin güçlendirme yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda hizmetlerin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hearing impairment is a multidimensional disability that affects not only a child's sensory functions but also language development, communication skills, social adaptation, and educational process. The multifaceted effects of hearing impairment on both the child and the family make special education and rehabilitation services necessary. In this context, special education and rehabilitation centers provide important support services for children with hearing impairment and their families. In this study, the perceived service quality level of parents with hearing-impaired children in special education and rehabilitation centers was examined, and whether this perception differs according to various sociodemographic variables was also evaluated. Designed within a quantitative research framework using a cross-sectional and correlational survey model, the study data were collected from parents of children with hearing impairment receiving services from special education and rehabilitation centers located in the Bağcılar district of Istanbul between January and February 2026. The analyses were conducted on data obtained from 91 participants. Data were collected using a socio-demographic information form and the SERVPERF service quality scale, which consists of five dimensions and 22 items. The findings indicated that the mean overall service quality score of the parents was 3.86. Among the service quality dimensions, the highest mean score was obtained in the assurance dimension, whereas the lowest mean score was found in the tangibles dimension. Examination of demographic variables revealed that only educational level produced a statistically significant difference in perceived service quality. In contrast, gender, age, household income, and the degree of the child's hearing loss did not have a significant effect on service quality perceptions. The findings were evaluated within the framework of the empowerment approach in social work. Based on the results, recommendations were developed for improving the services provided in special education and rehabilitation centers.