Solunum izolasyonu kaçış odasının hemşirelik öğrencilerinin ekip işbirliğine etkisi, öğrencilerin solunum izolasyonu becerileri ve oyun deneyimleri: Açıklayıcı sıralı karma yöntem çalışması
The impact of a respiratory isolation escape room on teamwork, respiratory isolation skills, and play experiences of nursing students: An explanatory sequential mixed methods study
- Tez No: 1016286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SAVUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, solunum izolasyonu kaçış odasının hemşirelik öğrencilerinin ekip iş birliğine etkisini, öğrencilerin solunum izolasyonuna yönelik becerilerini ve oyun deneyimlerini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Materyal ve Yöntem: Araştırma, nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin bir arada kullanıldığı açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni ile yarı deneysel tek gruplu olarak gerçekleştirildi. Çalışma, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde öğrenim gören 107 birinci sınıf öğrencisinin katılımıyla yürütüldü. Araştırma verilerinin toplanmasında; Birey Tanıtım Formu, İş birliği Ölçeği, Oyun Deneyimi Ölçeği, Solunum İzolasyonu Uygulama Becerisi Kontrol Listesi, Yansıtma Raporu Formu ile İpucu Sayısı ve Süre Takip Formu kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 21.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan öğrencilerin %80,4'ü kadın olup yaş ortalamaları 20,00±3,31 olarak saptandı. Öğrencilerin solunum izolasyonu uygulama becerisi toplam puan ortalaması 34,97±2,56, toplam işlem süresi ortalaması 22,28±4,15 dakika ve kullanılan ipucu sayısı ortalaması 1,28±0,81 olarak bulundu. Öğrencilerin kaçış odası uygulaması öncesi 44,32±4,91 olan iş birliği ölçeği puan ortalaması, uygulama sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstererek 48,09±5,17'ye yükseldi (p=0,000). Öğrencilerin kaçış odası deneyimlerine ilişkin nitel bulgular incelendiğinde;“duygusal tepkiler”,“oyun tasarımında beğendikleri”,“oyun tasarımında değiştirmek istedikleri”ve“öğrenme çıktıları”olmak üzere dört ana tema belirlendi. Öğrenciler, bu yöntemin takım iş birliğini ve grup çalışmalarını kolaylaştırdığını, unutulan eski bilgilerin hatırlanmasını sağladığını ve zamana karşı yarışarak zaman yönetimi becerilerini geliştirdiğini ifade etmişlerdir. Sonuç: Solunum izolasyonu temalı kaçış odası yöntemi, hemşirelik öğrencilerinin ekip iş birliği düzeylerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırmış ve solunum izolasyonuna yönelik klinik becerilerin pekiştirilmesini sağlamıştır. Yöntem, öğrenciler tarafından yenilikçi öğretici ve etkili bir aktif öğrenme stratejisi olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of the respiratory isolation escape room on nursing students team cooperation, and to assess their respiratory isolation skills and game experiences. Materials and Methods: The research was carried out as a quasi-experimental single-group study using an explanatory sequential mixed methods design, in which quantitative and qualitative data collection methods are used together. The study was carried out with the participation of 107 first-year students studying at the Nursing Department of Manisa Celal Bayar University Faculty of Health Sciences. In the collection of the research data; the Personal Information Form, Cooperation Scale, Game Experience Scale, Respiratory Isolation Practice Skill Checklist, Reflection Report Form, and Number of Hints and Duration Tracking Form were used. The SPSS 21.0 package program was used in the evaluation of the data. Results: It was determined that 80,4% of the students participating in the study were female, with a mean age of 20,00±3,31. The students' mean total score for respiratory isolation practical skills was found to be 34,97±2,56, the mean total procedure time was 22,28±4,15 minutes, and the mean number of clues used was 1,28±0,81. The students' mean Cooperation Scale score, which was 44,32±4,91 prior to the escape room application, showed a statistically significant increase, rising to 48,09±5,17 after the application (p=0.000). When the qualitative findings regarding the students' escape room experiences were examined, four main themes emerged:“emotional responses”,“liked aspects of the game design”,“desired changes in the game design”, and“learning outcomes”. The students expressed that this method facilitated team collaboration and group work, enabled the recall of forgotten previous knowledge, and improved time management skills by racing against time. Conclusion: The respiratory isolation-themed escape room method statistically significantly increased nursing students' team collaboration levels and ensured the reinforcement of clinical skills toward respiratory isolation. The method was evaluated by the students as an innovative, instructive, and effective active learning strategy.