Performance evaluation of named data networking (NDN) on ıot systems with caching and mobility
Önbellekleme ve mobilite özellikli nesnelerin interneti (IOT) sistemlerinde adlandırılmış veri ağı (NDN) performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 1016301
  2. Yazar: İZZETTİN HALLAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, µNDN çerçevesinde çalışan kısıtlı IEEE 802.15.4 Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarında önbellekleme ve mobilite koşulları altında Adlandırılmış Veri Ağı (NDN) performansını değerlendirmektedir. Statik, tüketici mobilitesi ve üretici mobilitesi yapılandırmalarında önbellek etkin ve önbellek devre dışı olmak üzere altı simülasyon senaryosu; Cooja ağ simülatöründe 16, 25, 36 ve 49 düğümlü ızgara topolojilerinde karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Performans değerlendirmesi İlgi Tatmin Oranı (ISR), ortalama gecikme, toplam İlgi trafiği, toplam Veri trafiği ve önbellek isabeti oranı metrikleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, önbelleklemenin statik ağlarda ISR ve gecikmeyi dramatik biçimde iyileştirdiğini ortaya koymaktadır. Üretici mobilite senaryosu önbelleklemeden tüketici mobilitesine kıyasla daha fazla yararlanmaktadır. Ağ büyüdükçe önbellek isabeti oranı yaklaşık %70 seviyesinde istikrar kazanmaktadır. Büyük ölçekli ağlarda tüm senaryolarda ISR belirgin biçimde düşmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the performance of Named Data Networking (NDN) on constrained IEEE 802.15.4 Internet of Things (IoT) devices operating within the µNDN framework, under both caching and mobility conditions. Six simulation scenarios — cache-enabled and cache-disabled configurations under static, consumer mobility, and producer mobility settings — are comparatively analyzed in grid topologies with 16, 25, 36, and 49 nodes using the Cooja network simulator. Performance is evaluated across five metrics: Interest Satisfaction Ratio (ISR), average latency, total Interest traffic, total Data traffic, and cache hit ratio. Results demonstrate that caching dramatically improves ISR and latency in static networks, with up to 81% latency reduction in the 16-node configuration. Producer mobility benefits more from caching than consumer mobility, as cache copies at intermediate nodes can partially compensate for producer location changes. Cache hit ratio stabilizes around 70% as network size increases. In large-scale networks, ISR drops significantly across all scenarios, revealing limitations of current FIB sizing and forwarding mechanisms. The VIF and RONR forwarding mechanisms, designed primarily for static topologies, exhibit structural limitations in mobile scenarios, highlighting the need for mobility-aware forwarding strategies.