Ortak kontrole tabi işletme birleşmelerinin finansal tablolara etkisi: TFRS ve KGK düzenlemeleri çerçevesinde karşılaştırmalı vaka analizi
The impact of business combinations under common control on financial statements: A comparative case study within the framework of IFRS and POA regulations
- Tez No: 1016303
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Günümüz ekonomik koşullarında şirketler, büyüme stratejileri doğrultusunda sıkça birleşme ve satın alma yoluna gitmektedir. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) kapsamında işletme birleşmeleri genel olarak TFRS 3 standardına göre“Satın Alma Yöntemi”ile muhasebeleştirilmektedir. Ancak, birleşen tarafların birleşme öncesinde ve sonrasında aynı taraf veya taraflarca kontrol edildiği“Ortak Kontrole Tabi İşletme Birleşmeleri”(OKTİB), TFRS 3'ün kapsamı dışında bırakılmıştır. Bu durum, uygulamada belirsizliklere ve muhasebe politikalarında farklılıklara yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, OKTİB işlemlerinin muhasebeleştirilmesinde kullanılan yöntemleri incelemek ve Türkiye'deki uygulama birliğini sağlayan KGK İlke Kararı çerçevesinde bir değerlendirme yapmaktır. Çalışma kapsamında, bir ana ortaklığa bağlı şirketler arasında gerçekleşen birleşme senaryosu üzerinden vaka analizi yapılmıştır. Söz konusu vaka, hem TFRS 3“Satın Alma Yöntemi”hem de KGK tarafından benimsenen“Hakların Birleşmesi Yöntemi”ne göre ayrı ayrı muhasebeleştirilmiş; oluşan finansal tablolar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, Satın Alma Yönteminin grup içi işlemlerde yapay şerefiye ve varlık değer artışlarına neden olduğu, Hakların Birleşmesi Yönteminin ise varlıkları defter değerleri üzerinden birleştirerek ekonomik bütünlüğü daha doğru yansıttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In current economic conditions, companies frequently resort to mergers and acquisitions in line with their growth strategies. Under International Financial Reporting Standards (IFRS), business combinations are generally accounted for using the“Acquisition Method”in accordance with IFRS 3 (TFRS 3). However,“Business Combinations Under Common Control”(BCUCC), where the combining entities are controlled by the same party or parties both before and after the combination, are excluded from the scope of TFRS 3. This exclusion leads to uncertainties in practice and differences in accounting policies. The aim of this study is to examine the methods used in accounting for BCUCC transactions and to evaluate them within the framework of the POA (KGK) Principal Decision that ensures consistency in practice in Turkey. Within the scope of the study, a case analysis was conducted on a merger scenario between subsidiaries subject to a parent company. The case was accounted for separately according to both the TFRS 3“Acquisition Method”and the“Pooling of Interests Method”adopted by the POA; and the resulting financial statements were analyzed comparatively. As a result of the analysis, it was determined that the Acquisition Method causes artificial goodwill and asset value increases in intra-group transactions, while the Pooling of Interests Method reflects the economic integrity more accurately by combining assets at their book values.