IFRS 3 standardı kapsamında işletme birleşmeleri ve örnek uygulama
Business combinations within the scope of IFRS 3 standard and a practical application
- Tez No: 1016304
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, IFRS 3 standardı çerçevesinde işletme birleşmelerini kapsamlı bir şekilde incelemek ve edinilen varlıklar, üstlenilen yükümlülükler ile şerefiye hesaplamalarının finansal tablolara yansımalarını örnek uygulamalar üzerinden değerlendirmektir. Günümüzde artan birleşme ve devralma işlemleri, şirketlerin finansal yapılarını doğrudan etkilediğinden, bu işlemlerin şeffaf ve karşılaştırılabilir bir biçimde raporlanması büyük önem taşımaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, ilgili literatür, hukuki düzenlemeler ve standartlar taranarak teorik çerçeve oluşturulmuştur. Teorik altyapının ardından, edinim yönteminin uygulanışı, kontrol gücü olmayan payların tam ve kısmi şerefiye yöntemlerine göre ölçümü, kârlı satın almalarda negatif şerefiye oluşumu ve ters iktisap gibi özel durumlar örnek olaylar üzerinden incelenmiştir. Elde edilen bulgular, gerçeğe uygun değer ölçümlerinin finansal raporlama kalitesini ve karar faydasını artırdığını göstermektedir. Ayrıca, şerefiyenin değer düşüklüğü testlerinin ve işletme birleşmelerine ilişkin dipnot açıklamalarının finansal tablo kullanıcılarının karar alma süreçlerine sağladığı katkı vurgulanmıştır. Bu çalışma, IFRS 3'ün teorik çerçevesi ile pratik uygulaması arasındaki bağı somutlaştırarak literatüre rehberlik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to comprehensively examine business combinations within the framework of the IFRS 3 standard and to evaluate the reflection of acquired assets, assumed liabilities, and goodwill calculations on financial statements through practical examples. Today, as increasing merger and acquisition transactions directly affect the financial structures of companies, reporting these transactions in a transparent and comparable manner is of great importance. A qualitative research method was adopted in the study, and the theoretical framework was formed by reviewing the relevant literature and regulations. Following the theoretical foundation, the application of the acquisition method , the measurement of noncontrolling interests according to full and partial goodwill methods , the formation of negative goodwill in bargain purchases , and special cases such as reverse acquisitions were analyzed through case studies. The findings show that fair value measurements increase the quality and decision-usefulness of financial reporting. Furthermore, the contribution of goodwill impairment tests and footnote disclosures to the decision-making processes of financial statement users was emphasized. This study aims to guide the literature by embodying the connection between the theoretical framework and practical application of IFRS 3.