Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda proprotein konvertaz subtilisin/keksin tip 9 (PCSK9) düzeyinin serum lipid düzeyleri ve otizm belirtileri ile ilişkisi
The relationship of proprotein convertase subtilisin/kexin type 9 (PCSK9) levels with serum lipid levels and autism symptoms in children with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 910676
  2. Yazar: ÇİĞDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALİ GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırma Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklarda PCSK9 düzeyinin, serum lipid düzeyleri ve otizm belirtileri ile arasındaki ilişkiyi sağlıklı gelişmiş olan akranlarıyla karşılaştırarak incelemeyi hedeflemektedir. Yöntem: Çalışmamızda örneklemi için 08.09.2023 - 30.12.2023 tarihleri arasında, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi OSB tanısı almış hastalardan çalışma için dahil edilme ve dışlama ölçütlerini karşılayan 82 vaka çalışmaya alındı. Kontrol grubu Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne psikiyatrik danışmanlık almak amaçlı başvuran, herhangi bir psikiyatrik ya da diğer tıbbi hastalık tanısı almayan, 04-12 yaş arasındaki sağlıklı gönüllülerden yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilerek, gönüllülük esasına göre 75 sağlıklı kontrol seçildi. Vaka ve kontrol grubuna klinisyen tarafından Sosyodemografik Veri Soru Formu ve Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği uygulandı, aileleri tarafından Sosyal İletişim Ölçeği dolduruldu. Sonrasında OSB hasta ve kontrol gönüllü gruplarının Çocukluk Otizmi Değerlendirme Ölçeği ve sosyal iletişim ölçeği puanları, serum PCSK9 ve lipid düzeyleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca OSB hastalarının otizm şiddeti ve diğer alt semptom kümelerinin ağırlığının, lipid düzeyleri ile serum PCSK9 düzeyi arasındaki bağıntı (korelasyon) ve ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: OSB grubunda sağlıklı gruba göre daha yüksek PCSK9 serum düzeyleri saptandı. Çalışmamızda OSB grubunda ve sağlıklı grup arasında LDL, HDL, trigliserit ve total kolesterol açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Ancak OSB ve sağlıklı gruplardaki bireyler yaşa ve cinsiyete göre düzenlenmiş HDL, TC, LDL ve trigiserid percentil düzeylerine göre gruplandırıldığında 10 percentil altında HDL düzeyine sahip bireylerin sayısı OSB grubunda sağlıklı gruba göre anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Ayrıca OSB grubunda HDL düzeyi düştükçe sınırlı basmakalıp yineleyici davranışlar ve genel sosyal iletişim becerileri gerilemekte olduğu gözlenmiştir. OSB grubunda PCSK9 ile lipipoproteinler arasındaki ilişkinin kontrol grubunda ve literatürde gösterilmiş sağlıklı popülasyondan farklı olduğu bulunmuştur. Bu literatür verileri kontrol grubunda saptanmış olduğumuz PCSK9 konsantrasyonu düzeyinin LDL ve total kolesterol ile pozitif korelasyonu ve trigliserit ile pozitif korelasyona dönük ancak istatiksel anlamlı olmayan bulgularımızı desteklemektedir. Ancak çalışmamızda OSB grubunda kontrol grubundan farklı olarak PCSK9 konsantrasyonu ve trigliserit değerleri arasında zayıf pozitif korelasyonu bulunurken HDL, LDL ve total kolesterol ile korelasyonu saptanmamıştır. Literatür bilgileri incelendiğinde, Frajil X sendromunda (222) ve Rett sendromunda PCSK9 ve LDL arasında paradoksal bir korelasyon eksikliği bildiren çalışmalar vardır (287). Bu durum OSB'deki kolesterol metabolizmasında sağlıklı bireylerde olduğu gibi PCSK9'un etkisinin aynı olmayacağını düşündürmektedir. Sonuç: OSB'de değişen kolesterol metabolizması ve PCSK9 düzeyi ile ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Çalışmalarda Frajil x sendromu bireylerde statin grubu ilaçların etkisinin faklı olduğu gösterilmiş olması ve PCSK9 inhibitörlerinin kullanım alanın artması otizmli bireylerde kullanımı ile ilgili aydınlatılmaya ihtiyaç olunun bir alandır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the relationship between PCSK9 level, serum lipid levels and autism symptoms in children with Autism Spectrum Disorder by comparing them with their healthy peers. Method: For the sample of our study, between 08.09.2023 and 30.12.2023, 82 cases from patients diagnosed with ASD at Selçuk University Faculty of Medicine Hospital, who met the inclusion and exclusion criteria for the study, were included in the study. The control group consisted of healthy volunteers between the ages of 04 and 12, who applied to Selçuk University Faculty of Medicine Hospital Child and Adolescent Mental Health and Diseases Clinic for psychiatric counseling, who were not diagnosed with any psychiatric or other medical illness, and were matched in terms of age and gender, on a voluntary basis. 75 healthy controls were selected. The Sociodemographic Data Questionnaire and the Childhood Autism Rating Scale were administered to the case and control groups by the clinician, and the Social Communication Scale was filled in by their families. Afterwards, the Childhood Autism Assessment Scale and social communication scale scores, serum PCSK9 and lipid levels of the ASD patient and control volunteer groups were compared. In addition, the correlation and relationship between the severity of autism and other sub-symptom clusters of ASD patients, lipid levels and serum PCSK9 levels were examined. Results: Higher PCSK9 serum levels were detected in the ASD group compared to the healthy group. In our study, no significant difference was found between the ASD group and the healthy group in terms of LDL, HDL, triglyceride and total cholesterol. However, when individuals in the ASD and healthy groups were grouped according to HDL, TC, LDL and triglyceride percentile levels adjusted for age and gender, the number of individuals with HDL levels below 10 percentile was found to be significantly higher in the ASD group than in the healthy group. In addition, it was observed that as the HDL level decreased in the ASD group, limited stereotyped repetitive behaviors and general social communication skills decreased. It was found that the relationship between PCSK9 and lipipoproteins in the ASD group was different from the control group and the healthy population shown in the literature. These literature data support our findings of a positive correlation of PCSK9 concentration level with LDL and total cholesterol and a positive correlation with triglyceride in the control group, but these were not statistically significant. However, in our study, unlike the control group, in the ASD group, there was a weak positive correlation between PCSK9 concentration and triglyceride values, but no correlation was found with HDL, LDL and total cholesterol. When the literature information is examined, there are studies reporting a paradoxical lack of correlation between PCSK9 and LDL in Fragile X syndrome (228) and Rett syndrome (292). This suggests that the effect of PCSK9 on cholesterol metabolism in ASD will not be the same as in healthy individuals. Conclusion: More studies are needed regarding altered cholesterol metabolism and PCSK9 level in ASD. Studies have shown that the effects of statin group drugs are different in individuals with Fragile x syndrome and the increased use of PCSK9 inhibitors is an area that needs clarification regarding its use in individuals with autism.