Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda s100b protein düzeylerinin araştırılması
Evaluation of S100B protein levels in children with autism spectrum disorder
- Tez No: 452261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DURUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), belirtileri yaşamın ilk üç yılında başlayan, sosyal iletişim ve etkileşim alanında belirgin gecikme ve sapmalar ve kısıtlayıcı ilgi alanı ile karakterize çocukluk çağının nöropsikiyatrik bozukluklarından biridir. OSB'nin etiyolojisi henüz tam aydınlatılamamıştır. Son veriler immün sistem ve gliaların normal beyin gelişiminde kritik rol oynadığını göstermektedir. OSB tanılı hastalarda yapılan çalışmalarda nöronal bağlantı ağlarında bozukluklar saptanmıştır. Tez çalışmamızın amacı OSB olan olgularla sağlıklı kontrol grubunu S100B protein düzeyleri açısından karşılaştırmak ve OSB olgularında hastalık şiddeti ile S100B protein düzeyleri arasındaki ilişki olup olmadığını saptamaktır. Örneklem grubuna 2-5 yaş arası 25 erkek çocuk ve 2-5 yaş arası sağlıklı 27 erkek çocuk dahil edilmiştir. Hastalardan ilk başvuru değerlendirmesinin ardından sosyodemografik özelliklerini belirlemek amacıyla geliştirilen yarı yapılandırılmış sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Hastalardaki klinik tablonun ağırlığını değerlendirme amacı ile Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ) uygulanmış, bireylerdeki otistik belirtilerin düzeyini belirleme amacı ile Otizm Davranış Kontrol Listesi (ODKL) ölçeği aile tarafından doldurulmuştur. Hastalardan serum S100B düzeyleri çalışmak amacı ile bir tüp kan alınmış, -80 derecede saklanmış ve ELISA yöntemi ile kan S100B düzeyi saptanmıştır. OSB grubu ile kontrol grubu arasında kan S100B değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). OSB olan erkek çocukların kan S100B değerleri ile ODKL duyusal, ilişki kurma, beden ve nesne kullanımı, dil becerileri, sosyal öz bakım alt boyut puanları, toplam puanı ve ÇODÖ puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05) OSB olan erkek çocukların otistik regresyon durumları açısından ODKL alt boyut puanları ve toplam puanı ile ÇODÖ puanı ve kan S100B değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). OSB etyopatogenezini aydınlatma amacı ile daha geniş örneklemde benzer çalışmaların yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Autism spectrum disorder (ASD) is one of the neuropsychiatric disorders of childhood that presents in first three years of life and characterised with restrictive interest area, noticable delays and diversions at social communication and interaction areas. The etiology of ASD is not clear. Recent data show the crucial role of the immune system and glial cells in normal brain development. Studies revealed deteriorations of neural conneciton in ASD patients. The purpose of our study is to compare the S100B protein levels of ASD patients with healthy control group and to determine whether there is an association between severity of disease and S100B levels. 25 boys with ASD between 2-5 ages and 27 healthy boys between 2-5 ages were included to sample group. After the initial evaluation of the patients, a semi-structured sociodemographic information form that builds for determining the patients'sociodemographical properties was used. CARS was performed in an attempt to evaluate the severity of patient's clinical picture and to determine the level of autistic signs of the patients ABC was performed by the family. To measure patients'serum S100B levels a tube of blood sample was collected, stored at -80 degrees Celcius and S100B levels measured by ELISA. No statistically significant difference was found between ASD group's and control group's serum S100B levels (p>0.05). Also no statistically significant difference was found between boy ASD patients'serum S100B levels and ABC sensory behaviour, social relating, body and object use, language skills, social selfcare subdimension scores, total scores and CARS scores (p>0.05). No statistically significant difference was found between boy ASD patients'ABC subdimension scores, total scores and CARS scores, serum S100B levels with regards to autistic regretion status (p>0.05). It will be helpful to perform similar studies with larger sample groups on the purpose of elucidating the etiopathogenesis of ASD.