Lateral epikondilit tedavisinde kinezyolojik bant uygulaması ve epikondilit bandı etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 1016332
  2. Yazar: EMİNE ESRA BİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, lateral epikondilitli hastalarda konservatif tedavide epikondilit bandı ve kinezyolojik bant uygulamasının etkinliği ve bu iki tedavinin birbirlerine üstünlüğü olup olmadığını ağrı, dirsek eklem hareket açıklıkları, günlük yaşam aktiviteleri, fonksiyonel durum, yaşam kalitesi ve klinik değerlendirme skorları üzerinden araştırmaktır. Materyal Metod: Çalışmaya polikliniğe dirsek ağrısı yakınması ile başvurmuş ve lateral epikondilit tanısı almış 80 hasta alındı. Hastalar iki gruba ayrıldı. Bir gruba(n=40) kinezyolojik bant uygulandı, diğer gruba(n=40) epikondilit bandı verildi. Hastaların %64(n:51) ü kadın, %36(n:29) sı erkekti. Epikondilit bandı verilen grupta 25 kadın, 15 erkek; kinezyolojik bant uygulaması yapılan grupta 26 kadın, 14 erkek hasta yer almaktaydı . Her iki gruba da günlük yaşam aktivitesi modifikasyonu olarak etkilenen taraf dirsek için tekrarlayıcı dirsek ve el bilek hareketleri, ağır yük kaldırma ve travmalardan kaçınmaları önerildi. Analjezik kullanımı sadece lüzumu halinde parasetamol ile sınırlandırıldı. Hastalar 3 hafta boyunca izlendi. Hastaların istirahat, gece ve hareketle oluşan dirsek ağrısı 0-10 cm'lik visüel analog skala (VAS) ile, dirsek eklem hareket açıklıkları gonyometre ile, dirsek muayenesi dirençli el bilek ekstansiyon testi ve dirençli orta parmak ekstansiyon testi ile, fonksiyonel durum Hızlı Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (Quick Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand) (QUICK DASH-T) ile, yaşam kalitesi short form 36 (SF-36) ile değerlendirildi. Bulgular: Tedavi öncesi gruplar arasında yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi(VKİ), meslek, semptom süresi, dominant el ve etkilenen dirsek açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu (p>0,05). Her iki grupta dominant tarafta hastalık görülme oranı daha fazlaydı. Her iki grup da kendi içinde değerlendirildiğinde tedavi sonrası istirahat ağrısı, gece ağrısı ve hareket ağrısı VAS skorlarında anlamlı düzeyde iyileşme saptandı(p<0,05). Gruplar arası karşılaştırma yapıldığında ise kinezyolojik bant uygulaması yapılan grubun tedavi sonrası VAS skorlarındaki düzelme epikondilit bandı verilen gruba kıyasla anlamlı derecede daha yüksekti. Epikondilit bandı grubu kendi içinde değerlendirildiğinde tedavi öncesine kıyasla tedavi sonrası dirsek aktif-pasif fleksiyon, aktif ekstansiyon, aktif-pasif supinasyon açılarında anlamlı iyileşme saptandı (p<0,05). Kinezyolojik bant uygulaması yapılan Grup 2'nin kendi içinde dirsek ROM'ları değerlendirildiğinde; tedavi sonrası dirsek aktif-pasif fleksiyon, aktif ekstansiyon, aktif-pasif supinasyon ve aktif pronasyon derecelerinde tedavi öncesine kıyasla anlamlı düzeyde iyileşme saptandı (p<0,05). İki grup arasında ROM değişkenlerinin tedavi öncesi ve sonrasına kıyasla değişim değerleri bakımından anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Dirençli el bilek ekstansiyon testi(DEBET)ve dirençli orta parmak ekstansiyon testi(DOPET) açısından her iki grupta da tedavi sonrası anlamlı düzeyde iyileşme görüldü (p<0,05). Gruplar arası incelemede ise, tedavi öncesi DEBET ve DOBET bakımından gruplar arası anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0,05). Ancak tedavi sonrası kinezyolojik bantlama grubunda epikondilit bandı grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha fazla iyileşme saptandı (p<0,05). Her iki grup da kendi içinde değerlendirildiğinde tüm SF 36 alt bölümlerinin tedavi sonrası skorları tedavi öncesine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (p<0,05). Gruplar arası değerlendirme yapıldığında kinezyolojik bantlama grubunda SF 36 fiziksel fonksiyon alt ölçeğinde epikondilit bandı grubuna kıyasla tedavi sonrası anlamlı derecede daha fazla iyileşme saptandı (p<0,05). Mental sağlık alt ölçeğinde ise epikondilit grubundaki iyileşme diğer gruba kıyasla anlamlı düzeyde daha belirgindi (p<0,05). SF 36'nın diğer alt ölçekleri açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Fonksiyonel durumun değerlendirildiği QuickDASH skorlaması ile tedavi sonrası elde edilen sonuçlar incelendiğinde kinezyolojik bant grubunda QD FS ve QD W skorunda meydana gelen iyileşme düzeyi epikondilit bandı verilen gruba kıyasla anlamlı derecede daha yüksekti (p<0,05). Bununla birlikte her iki grup kendi içinde değerlendirildiğinde her ikisinde de tedavi sonrası QD FS ve QD W skorları tedavi sonrası anlamlı düzeyde iyileşme gösterdi (p<0,05). Her iki grupta da tedavi sonrası GDS'leri anlamlı düzeyde iyileşme gösterdi (p<0,05). Gruplar arası GDS değişim değerleri bakımından 1.grup ve 2.grup arasında anlamlı farklılık bulundu (p<0,05). Buna göre 1. Gruptaki GDS düzeyi, 2. Gruptaki GDS düzeyinden anlamlı derecede daha düşüktü (p<0,05). Yani tedavi sonrası klinik düzelme kinezyolojik bantlama grubunda daha fazla tespit edildi. Sonuç: Lateral epikondilit tanısı alan hastalarda epikondilit bandı ve kinezyolojik bant uygulaması tedavilerinin her ikisinin de klinik bulgular üzerine olumlu sonuçları vardır. Kinezyolojik bant uygulamasının ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesinin fiziksel fonksiyon alt bölümü üzerine epikondilit bandına kıyasla daha etkili olduğu görülmüştür. Diğer klinik parametreler açısından iki uygulama arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Elbette, işte metnin İngilizceye çevirisi: Objective: The purpose of this study was to investigate the efficacy of epicondylitis band and kinesiological taping in the conservative treatment of patients with lateral epicondylitis, and to determine whether there is a superiority of these two treatments over each other, by examining pain, elbow joint range of motion, daily life activities, functional status, quality of life, and clinical assessment scores. Materials and Methods: Eighty patients who presented to the outpatient clinic with elbow pain complaints and were diagnosed with lateral epicondylitis were included in the study. The patients were divided into two groups. Kinesiological taping was applied to one group (n=40), and an epicondylitis band was given to the other group (n=40). 64% (n=51) of the patients were female, and 36% (n=29) were male. The epicondylitis band group included 25 females and 15 males, while the kinesiological taping group included 26 females and 14 males. Both groups were advised to modify their daily life activities by avoiding repetitive elbow and wrist movements, heavy lifting, and trauma for the affected elbow. Analgesic use was limited to paracetamol only when necessary. Patients were followed for 3 weeks. Patients' resting, night, and movement-induced elbow pain were assessed using a 0-10 cm visual analog scale (VAS), elbow joint range of motion was assessed using a goniometer, elbow examination was performed using the resisted wrist extension test and resisted middle finger extension test, functional status was assessed using the Quick Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (QUICK DASH-T) questionnaire, and quality of life was assessed using the Short Form 36 (SF-36). Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of age, gender, body mass index (BMI), occupation, symptom duration, dominant hand, and affected elbow before treatment (p>0.05). The incidence of the disease was higher on the dominant side in both groups. When both groups were evaluated within themselves, a significant improvement was observed in resting pain, night pain, and movement pain VAS scores after treatment (p<0.05). When the groups were compared with each other, the improvement in VAS scores after treatment was significantly higher in the kinesiological taping group compared to the epicondylitis band group. When the epicondylitis band group was evaluated within itself, a significant improvement was observed in elbow active-passive flexion, active extension, active-passive supination angles after treatment compared to before treatment (p<0.05). When the elbow ROMs of Group 2, which underwent kinesiological taping, were evaluated within themselves, a significant improvement was observed in elbow active-passive flexion, active extension, active-passive supination, and active pronation degrees after treatment compared to before treatment (p<0.05). There was no significant difference between the two groups in terms of the change values of ROM variables compared to before and after treatment (p>0.05). A significant improvement was observed in both groups after treatment in terms of the resisted wrist extension test (DEBET) and resisted middle finger extension test (DOPET) (p<0.05). In the intergroup examination, there was no significant relationship between the groups in terms of DEBET and DOBET before treatment (p>0.05). However, a significantly greater improvement was observed in the kinesiological taping group compared to the epicondylitis band group after treatment (p<0.05). When both groups were evaluated within themselves, the post-treatment scores of all SF 36 sub-sections were statistically significantly higher than the pre-treatment scores (p<0.05). In the intergroup evaluation, a significantly greater improvement was observed in the SF 36 physical function subscale in the kinesiological taping group compared to the epicondylitis band group after treatment (p<0.05). In the mental health subscale, the improvement in the epicondylitis group was significantly more pronounced than in the other group (p<0.05). There was no significant difference between the two groups in terms of other subscales of SF 36 (p>0.05). When the results obtained after treatment with the QuickDASH scoring, which evaluates functional status, were examined, the level of improvement in the QD FS and QD W scores in the kinesiological taping group was significantly higher than in the epicondylitis band group (p<0.05). However, when both groups were evaluated within themselves, both showed a significant improvement in QD FS and QD W scores after treatment (p<0.05). In both groups, GDS scores showed a significant improvement after treatment (p<0.05). A significant difference was found between Group 1 and Group 2 in terms of intergroup GDS change values (p<0.05). Accordingly, the GDS level in Group 1 was significantly lower than the GDS level in Group 2 (p<0.05). In other words, clinical improvement after treatment was found to be greater in the kinesiological taping group. Conclusion: Both epicondylitis band and kinesiological taping treatments have positive results on clinical findings in patients diagnosed with lateral epicondylitis. 1 Kinesiological taping was found to be more effective than epicondylitis band on pain, functional status, and physical function sub-section of quality of life. There was no difference between the two applications in terms of other clinical parameters.