Elit Kros sporcularında 6 haftalık Kalistenik egzersizlerin performans parametreleri üzerine etkisi
The effects of a 6-week calisthenics training program on performance parameters in elite cross-country athletes
- Tez No: 1016333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAL KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit kros sporcularında altı haftalık kalistenik egzersiz programının anaerobik güç, statik denge ve dinamik denge gibi performans parametreleri üzerindeki etkisini incelemektir. Kros koşusu temelde yüksek aerobik kapasite gerektiren bir dayanıklılık sporu olarak tanımlansa da, yarış sırasında ortaya çıkan tempo değişimleri, hızlanmalar ve zemin koşullarına bağlı uyum gereksinimi, anaerobik güç ve denge becerilerinin performans üzerinde belirleyici rol oynamasına neden olmaktadır. Bu bağlamda, kros sporcularının performans gelişiminde çok yönlü antrenman yaklaşımlarının önemi giderek artmaktadır. Kalistenik egzersizler, vücut ağırlığına dayalı direnç kullanılarak uygulanan, fonksiyonel özellikleri ön planda olan antrenman yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu egzersizler; kas kuvveti, dayanıklılık, denge, koordinasyon ve hareket kontrolünü eş zamanlı olarak geliştirmeyi hedeflemektedir. Kapalı kinetik zincir yapısına sahip olan kalistenik egzersizler, birden fazla kas grubunun aynı anda aktif olarak çalışmasını sağlamakta ve sporcuların nöromüsküler kontrol yeteneklerini artırmaktadır. Şınav, barfiks, squat, plank ve lunge gibi temel hareket kalıpları, alt ve üst ekstremite kaslarının yanı sıra merkez bölge stabilitesinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır. Araştırma kapsamında elit kros sporcularına altı hafta süreyle, haftada belirlenen antrenman sıklığında kalistenik egzersiz programı uygulanmıştır. Antrenman programı öncesinde ve sonrasında sporcuların anaerobik güç düzeyleri, statik denge ve dinamik denge performansları geçerli ve güvenilir test yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, kalistenik egzersiz programının elit kros sporcularında anaerobik güç ve denge performansı üzerinde anlamlı gelişmeler sağladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, kalistenik egzersizlerin elit kros sporcularında performansın önemli bileşenleri olan anaerobik güç ve dengeyi geliştirmede etkili bir antrenman yöntemi olduğu söylenebilir. Bu bulgular, dayanıklılık sporlarında destekleyici antrenman modeli olarak kalistenik egzersizlerin antrenman programlarına entegre edilmesinin performans gelişimine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of a six-week calisthenics exercise program on anaerobic power, static balance, and dynamic balance in elite cross-country runners. Although cross-country running is primarily characterized as an endurance sport requiring high aerobic capacity, the ability to maintain anaerobic power and balance during race-specific conditions such as pace changes, accelerations, and uneven terrain plays a crucial role in overall performance. Therefore, the inclusion of complementary training methods that enhance these performance components has become increasingly important. Calisthenics exercises are functional training methods performed using body weight as resistance and are widely recognized for their effectiveness in improving strength, muscular endurance, balance, coordination, and neuromuscular control. These exercises typically involve closed kinetic chain movements, allowing multiple muscle groups to work simultaneously and promoting whole-body integration. Fundamental calisthenics movements such as push-ups, pull-ups, squats, lunges, planks, and core stabilization exercises contribute to the development of both lower and upper extremity strength, as well as postural stability. In this study, elite cross-country athletes participated in a structured calisthenics training program lasting six weeks. Anaerobic power, static balance, and dynamic balance performances were assessed before and after the training period using valid and reliable measurement protocols. The results indicated significant improvements in anaerobic power and balance performance following the calisthenics exercise intervention. In conclusion, calisthenics training appears to be an effective complementary training method for improving anaerobic power and balance-related performance parameters in elite cross-country runners. These findings suggest that integrating calisthenics exercises into endurance-based training programs may contribute positively to overall athletic performance.