Kaos Teorisi ve Kuantum Liderliğin Kriz Yönetimi Üzerindeki Etkilerinin İncelemesi: Konaklama İşletmeleri Örneği
An Examination of the Effects of Chaos Theory and Quantum Leadership on Crisis Management: The Case of Accommodation Businesses
- Tez No: 1016361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, kaos teorisi ve kuantum liderliğin kriz yönetimi üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini, Nevşehir ilinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinde çalışan 451 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, veriler anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler kapsamında Spearman korelasyon analizi, doğrulayıcı faktör analizi ile basit ve çoklu regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular, kaos teorisinin çatallanma, türbülans, geri besleme, rastgele olmama ve doğrusal olmama boyutlarının kriz yönetimi üzerinde pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, kaos örüntüleri ve belirsizlik boyutlarının kriz yönetimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, kuantum liderliğin kriz yönetimi üzerinde pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde, elde edilen bulgular değerlendirilmiş, çalışmanın literatüre sağladığı teorik katkılar, konaklama işletmelerine yönelik uygulamaya dönük çıkarımlar ve gelecekte yapılacak araştırmalara ilişkin öneriler sunulmuştur. Bu doğrultuda çalışma, konaklama işletmelerindeki kriz yönetimi süreçlerinin, kaos teorisi ve kuantum liderlik perspektifinden değerlendirilmesine ve bu alanlarda gerçekleştirilecek gelecekteki araştırmalar için kuramsal bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effects of chaos theory and quantum leadership on crisis management. The sample of the study consists of 451 employees working in accommodation businesses operating in Nevşehir Province, Türkiye. A quantitative research method was adopted, and the data were collected using a questionnaire. Statistical analyses included Spearman's correlation analysis, confirmatory factor analysis, and simple and multiple regression analyses. The findings indicate that the bifurcation, turbulence, feedback, non-randomness, and nonlinearity dimensions of chaos theory have positive and statistically significant effects on crisis management. In contrast, the chaos patterns and uncertainty dimensions were found to have no statistically significant effect on crisis management. Furthermore, quantum leadership was found to have a positive and statistically significant effect on crisis management. In the conclusion section, the findings were evaluated, and the study's theoretical contributions to the literature, practical implications for accommodation businesses, and recommendations for future research were presented. Accordingly, this study contributes to a better understanding of crisis management processes in accommodation businesses from the perspectives of chaos theory and quantum leadership and provides a theoretical foundation for future research in this field.