Sağlık çalışanlarının kamuda tasarruf tedbirlerine yönelik görüşleri: Osmaniye il örneği
Opinions of health workers on public saving measures: Osmaniye provincial example
- Tez No: 1016404
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamuda uygulanan tasarruf tedbirlerinin Osmaniye ili kamu hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanları üzerindeki etkilerini; çalışma koşulları, iş yükü, hasta bakım kalitesi, iş memnuniyeti ve motivasyon düzeyleri çerçevesinde incelemek ve bu doğrultuda tasarruf tedbirlerine yönelik saha temelli öneriler geliştirmektir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı kapsamında fenomenolojik (olgubilim) desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Osmaniye ilinde bulunan kamu hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmakta olup, örneklem amaçlı örnekleme ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Bu kapsamda Osmaniye Devlet Hastanesi ve Kadirli Devlet Hastanesinde görev yapan toplam 20 sağlık çalışanı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve görüşmeler yüz yüze yapılmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA nitel veri analiz programı kullanılarak analiz edilmiş; içerik analizi ve frekans analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Analiz sürecinde katılımcı ifadeleri kodlanmış, temalar ve alt kategoriler oluşturulmuş ve elde edilen bulgular doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Araştırma sonucunda, kamu sektöründe uygulanan tasarruf tedbirlerinin sağlık çalışanlarının iş yükü, çalışma koşulları, motivasyon düzeyi ve hizmet sunumuna ilişkin algıları üzerinde çok boyutlu etkiler yarattığı değerlendirilmiştir. Sahada aktif çalışanlar için tasarruf tedbirlerine olumsuz algının daha güçlü olduğu görülmüştür. Ayrıca, tasarruf politikalarının uygulanma biçiminin çalışan memnuniyeti ve hizmet kalitesi üzerinde belirleyici olduğu; çalışan deneyimlerinin dikkate alındığı, katılımcı ve insan odaklı politikaların daha sürdürülebilir sonuçlar doğurabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, kamu sağlık sisteminde mali disiplin ile çalışan refahı ve hizmet kalitesi arasındaki ilişkinin anlaşılmasına katkı sağlamakta ve politika yapıcılar için uygulamaya dönük öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of austerity measures implemented in the public sector on healthcare professionals working in public hospitals in Osmaniye Province. Specifically, it examines these effects in terms of working conditions, workload, quality of patient care, job satisfaction, and motivation levels, while also developing field-based recommendations regarding the implementation of such measures. The study was conducted using a phenomenological design within the qualitative research framework. The study population consisted of healthcare professionals employed in public hospitals in Osmaniye Province. The sample was determined through purposive sampling and maximum variation sampling techniques. In this context, in-depth interviews were conducted with a total of 20 healthcare professionals working at Osmaniye State Hospital and Kadirli State Hospital. Data were collected through face-to-face interviews using a semi-structured interview form. The collected data were analyzed using MAXQDA qualitative data analysis software. Content analysis and frequency analysis techniques were employed to identify recurring themes and patterns. Participants' statements were systematically coded, and themes and subthemes were generated. The findings were further enriched and validated through the inclusion of direct quotations from participants. The findings reveal that austerity measures implemented in the public sector have multidimensional effects on healthcare professionals' workload, working conditions, motivation, and perceptions of service delivery. Negative perceptions of these measures were found to be more pronounced among frontline healthcare workers actively engaged in service provision. Furthermore, the manner in which austerity policies are designed and implemented emerged as a critical factor influencing employee satisfaction and the quality of healthcare services. The results suggest that participatory and human-centered policy approaches that take employees' experiences and perspectives into account are more likely to produce sustainable and effective outcomes. This study contributes to the existing literature by enhancing the understanding of the relationship between fiscal discipline, employee well-being, and service quality within the public healthcare system. In addition, it offers practical and evidence-based recommendations for policymakers seeking to balance economic efficiency with the sustainability of healthcare services and workforce welfare.