Telekomünikasyon yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
Effects of telecommunication investments on economic growth: The example of Turkey
  1. Tez No: 1016405
  2. Yazar: ÖZGÜR CALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de telekomünikasyon sektörü yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini çok boyutlu bir çerçevede incelemektedir. Çalışmada ekonomik büyüme süreci, Cobb–Douglas üretim fonksiyonu yaklaşımı temelinde ele alınmakta; fiziksel sermaye, emek, dışa açıklık ve beşerî sermaye ile birlikte telekomünikasyon altyapısının üretim süreci içindeki rolü analitik olarak değerlendirilmektedir. Telekomünikasyon altyapısının doğası gereği çok boyutlu bir yapı sergilemesi nedeniyle, bu alan tek bir gösterge ile temsil edilmemekte; Temel Bileşenler Analizi (PCA) yöntemi kullanılarak oluşturulan bileşik bir endeks aracılığıyla ölçülmektedir. Ayrıca çalışmada, söz konusu ilişkinin yalnızca ortalama etkiler üzerinden değil, ekonomik büyümenin farklı düzeylerinde nasıl farklılaştığını ortaya koyabilmek amacıyla Fourier yaklaşımı ile genişletilmiş Kantil Regresyon yöntemi kullanılmaktadır. Bu yönüyle çalışma, telekomünikasyon yatırımları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin doğrusal olmayan ve heterojen yapısını ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of telecommunications sector investments on economic growth in Turkey within a multidimensional framework. The study analyzes the economic growth process based on the Cobb-Douglas production function approach; the role of telecommunications infrastructure within the production process, along with physical capital, labor, openness, and human capital, is analytically evaluated. Due to the inherently multidimensional nature of telecommunications infrastructure, this area is not represented by a single indicator; instead, it is measured using a composite index created using Principal Component Analysis (PCA). Furthermore, the study employs the Fourier approach and extended Quantile Regression to reveal how this relationship differs at various levels of economic growth, rather than solely through average effects. In this respect, the study aims to demonstrate the nonlinear and heterogeneous nature of the relationship between telecommunications investments and economic growth.