Kaynak temelli teori bağlamında bilgi teknolojilerinin sürdürülebilir rekabet avantajı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the impact of information technologies on sustainable competitive advantage in the context of resource-based theory
  1. Tez No: 1016410
  2. Yazar: EDA BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KARAYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bilgi teknolojilerinin sürdürülebilir rekabet avantajına katkısını Kaynak Temelli Görüş (Resource-Based View) çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, sıralı keşifsel desen benimsenerek iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Birinci aşamada Scopus veri tabanında sistematik literatür taraması ve bibliyometrik analiz gerçekleştirilmiş; toplam 287 çalışma arasından dahil etme ve dışlama kriterleri doğrultusunda 52 çalışma sistematik literatür taramasına dâhil edilmiştir. Sistematik literatür taraması sonucunda dijital dönüşüm yeteneği, stratejik uyum ve değer, bilgi ve öğrenme, insan ve yetkinlikler ile sürdürülebilirlik ve Green IT olmak üzere beş tema belirlenmiştir. İkinci aşamada Ankara ilindeki özel hastanelerde görev yapan on bir orta ve üst düzey yöneticiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen nitel veriler tümevarımsal tematik analiz yaklaşımıyla çözümlenmiş ve altı tema altında değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, katılımcı değerlendirmelerine göre bilgi teknolojilerinin operasyonel verimlilik, maliyet yönetimi, süreç hızı, süreç kontrolü, izlenebilirlik ve kurumsal koordinasyon gibi alanlarda önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Katılımcılar, dijital sistemlerin manuel süreçleri azalttığını, süreçlerin daha düzenli yürütülmesini desteklediğini ve yönetsel karar alma süreçlerinde veri temelli değerlendirmeleri kolaylaştırdığını ifade etmiştir. Bununla birlikte bilgi teknolojilerinden beklenen faydanın, sistemlerin doğru yapılandırılmasına, kullanıcıların yeterliliğine ve kurumsal süreçlerle uyumlu biçimde kullanılmasına bağlı olduğu da vurgulanmıştır. Katılımcı değerlendirmeleri, bilgi teknolojilerinin sürdürülebilir rekabet avantajına katkısının doğrudan değil; örgütsel süreçler, insan kaynağı, yönetsel uygulamalar ve kurumsal uyum üzerinden dolaylı biçimde gerçekleştiğine işaret etmektedir. Ayrıca dijital uygulamaların bilgiye erişimi kolaylaştırdığı, kurumsal hafızanın oluşumunu desteklediği ve kurum içi koordinasyonu güçlendirdiği ifade edilmiştir. Teknoloji yatırımlarının ise çoğunlukla kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda planlandığı ve kademeli bir gelişim anlayışıyla ele alındığı görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışma, bilgi teknolojilerinin özel hastanelerde örgütsel süreçleri destekleyen ve yönetsel uygulamaları kolaylaştıran bir unsur olarak değerlendirildiğini katılımcı deneyimleri üzerinden ortaya koymaktadır. Elde edilen bulguların, bilgi teknolojilerinin örgütsel süreçlerdeki rolünün anlaşılmasına ilişkin nitel bir bakış açısı sunduğu ve alan yazına katkı sağladığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the contribution of information technologies to sustainable competitive advantage within the framework of the Resource-Based View. The research was conducted in two stages using a sequential exploratory design. In the first stage, a systematic literature review and bibliometric analysis were performed in the Scopus database; 52 studies were included in the systematic literature review from a total of 287 studies, based on inclusion and exclusion criteria. As a result of the systematic literature review, five themes were identified: digital transformation capability, strategic alignment and value, knowledge and learning, people and competencies, and sustainability and Green IT. In the second stage, semi-structured interviews were conducted with eleven middle and senior-level managers working in private hospitals in Ankara. The qualitative data obtained were analyzed using an inductive thematic analysis approach and evaluated under six themes. The research findings show that, according to the participants' evaluations, information technologies provide significant contributions in areas such as operational efficiency, cost management, process speed, process control, traceability, and corporate coordination. Participants stated that digital systems reduce manual processes, support more organized process execution, and facilitate data-based evaluations in managerial decision-making processes. However, it was also emphasized that the expected benefits from information technologies depend on the correct structuring of systems, the competence of users, and their use in harmony with organizational processes. Participant evaluations indicate that the contribution of information technologies to sustainable competitive advantage occurs indirectly, not directly, through organizational processes, human resources, managerial practices, and corporate alignment. Furthermore, it was stated that digital applications facilitate access to information, support the formation of corporate memory, and strengthen internal coordination. Technology investments were mostly planned in line with corporate needs and approached with a phased development understanding. In conclusion, this study reveals, through participant experiences, that information technologies are considered an element that supports organizational processes and facilitates managerial practices in private hospitals. The findings are considered to offer a qualitative perspective on understanding the role of information technologies in organizational processes and to contribute to the literatüre.