Metin Mete'nin eserlerinin Türkçe öğretim programında yer alan kök değerler ve kültürel aktarım açısından incelenmesi
Examination of Metin Mete's works in terms of root values and cultural transfer included in the Turkish education program
- Tez No: 1016414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Metin Mete'nin yazmış olduğu eserlerde kök değerler ve kültürel aktarım unsurları incelenmiştir. Çalışmada kök değerler, kültürel aktarım unsurları ve ilgili olduğu alan olan çocuk edebiyatı hakkında da bilgi verilmiştir. Çalışmanın amacını oluşturan eserlerde yer alan“kök değerler”ve“kültürel aktarım”detaylı şekilde incelenmiştir. Çeşitli konularda eser yazan Metin Mete'nin hayatı ve edebi kişiliği üzerinde de durulmuştur. Eserlerin incelenmesi aşamasında kök değerler, kültürel aktarım ögeleri ve Türkçe derslerinde faydalanabilme başlıkları ayrıntılı şekilde belirtilerek çocuğa uygunluk açısından detaylı şekilde incelenmiştir. İncelenen eserlerde çalışma sonuçları grafik halinde ve fotoğraflarla analiz edilmiştir. İncelenen her eserin giriş kısmında detaylı şekilde görsel olarak bilgi verildikten sonra grafikte yer alan bölümler alt başlıklar şeklinde açıklanmıştır. Her çalışmanın sonunda elde edilen bulgular tablo şeklinde belirtilerek, sonuçların oransal hesaplaması yapılmıştır. Oransal hesaplamalar neticesinde kitaplarda kullanılan kök değer ve kültürel aktarım ögeleri kullanılma sıklığı yazılmıştır. Kitaplarda yer alan kavramların Türkçe dersinde metinler üzerinde incelenmesinin daha kalıcı olduğu ve programın uygulanmasına olumlu yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda Metin Mete'nin eserlerinde kök değer unsuru olarak vatanseverlik, saygı, sevgi, dostluk, sorumluluk vb. değerlerin çocuklara uygun iletiler taşıdığı görülmüştür. Kültürel aktarım unsurları olarak da eserlerde birçok ögenin yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, root values and cultural transfer elements in the works written by Metin Mete were examined. In the study, information was also given about root values, cultural transmission elements and childrens's literature, which is the field it is related to. The“root values”and“cultural transfer”in the works that constitute the purpose of the study were examined in detail. The life and literary personality of Metin Mete, who wrote works on various subjects, was also emphasized. During the examination of the works, the root values, cultural transfer elements and the titles of usability in Turkish lessons were specifield in detail and examined in detail in terms of suitability fort he child. In the works examined, the study results were analyzed graphically and with photographs. After detailed visual information is given in the introduction of each work examined, the sections in the chart are explained under subheadings. The findings obtained at the end of each study were stated in the form of table and the results were calculated proportionally. As a result of proportional calculations, the frequency of use of root values and cultural transfer elements used in the books was written. It has been concluded that examining the concepts in the books on the texts in Turkish lessons is more permanent and has a positive impact on the implementation of the program. As a result of the research, it was seen that Metin Mete's works carry appropriate messages for children in terms of patriotism, respect, love, friendship and responsibility as root values. It has been observed that many elements are included in the works as cultural transfer elements.