Sirâcüddîn el-Halebî el-Fâsî'nin 'el-Hulesü's-Sündüsiyye fi'l-Makâmâti'l-Ahmediyyeti'l-Kudsiyye' adlı eserinin tahkik ve tahlili
Tahkik and analysis of Sirāj al-Dīn al-Ḥalabī al-Fāsī's 'al-Hulal al-Sundusiyya fī al-Maqāmāt al-Aḥmadiyya al-Qudsiyya'
  1. Tez No: 962459
  2. Yazar: METE GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Öğüt yahut bir anekdotu içeren ve süslü bir üslûpla oluşturulan kısa hikâyeler manasına gelen makâme, Bedîüzzaman el-Hemedânî'nin ardından pek çok edebiyatçının ilgi odağı olmuş ve Harîrî'nin Makâmât'ı ile büyük bir şöhrete kavuşmuştur. Bu türde telif edilen eserlerden biri de büyük bir peygamber aşığı olarak nitelendirilen edip ve âlim Sirâcüddîn Ahmed b. Abdülhay el-Halebî el-Fâsî'nin, gördüğü bir rüya üzerine telif ettiği“el-Hülelu's-sündüsiyye fi'l-makâmâti'l-Ahmediyyeti'l-kudsiyye”adlı makâmesidir. Çalışmamız, Hz. Peygamber'in (sav) manevi şahsiyetine dair kaleme alınan eserin tanıtım ve tahkikini içermektedir. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Arap edebiyatında makâme kavramı incelenmiştir. Makâmenin iştikâkıyla ilgili ihtimaller ele alınıp tanımına dair farklı görüşler bir arada sunulmuştur. Bununla birlikte makâme türünde her dönemden bir eser seçilerek değerlendirilmiş ve asırlar içerisindeki gelişime işaret edilmiştir. İkinci bölümde Sirâcüddîn Ahmed b. Abdülhay el-Halebî'nin hayatı ve eserleri ele alınmıştır. Müellifin edebî kişiliği değerlendirilmekle birlikte çoğu yazma halinde bulunan eserlerinin içeriğine dair bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise müellifin tahkik edilen“el-Hülelu's-sündüsiyye”adlı eseri incelenmiştir. Kitabın yazılış gayesi, üslûbu, edebî değeri, yöntemi ve muhtevâsı değerlendirilmiş bununla birlikte sûfîlerin hakîkat-i Muhammediyye nazariyesine yer verilmiştir. Son olarak ek bölümünde tahkik metni yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The maqāma, meaning a short story composed in an ornate style that includes advice or an anecdote, has attracted the attention of many literati following Badī' al-Zamān al-Hamadhānī and gained significant fame with the Maqāmāt of al-Harīrī. Among the works authored in this genre is al-Hulal al-Sundusiyya fī'l-Maqāmāt al-Ahmadiyya al-Qudsiyya, a maqāma written by the scholar and writer Sirāj al-Dīn Ahmad b. 'Abd al-hayy al-Halabī al-Fāsī, who is described as a devout admirer of the Prophet, upon experiencing a dream. This study introduces and critically edits this work, which reflects the spiritual persona of the Prophet Muhammad (peace be upon him). The thesis consists of three main chapters. The first chapter examines the concept of maqāma in Arabic literature. It presents various definitions of the maqāma, explores possibilities regarding its etymology, and evaluates a representative work from each period to highlight the genre's development over the centuries. The second chapter discusses the life and works of Sirāj al-Dīn Ahmad b. 'Abd al-Hayy al-Halabī. It evaluates his literary character and provides information about the content of his works, most of which exist in manuscript form. The third chapter focuses on the critically edited work, al-Hulal al-Sundusiyya. It analyzes the purpose, style, method, and content of the book, as well as its relation to Sufi theories of al-Haqīqa al-Muhammadiyya (the Muhammadan Reality). Lastly, the appendix includes the critical edition of the text.