Ege Denizi'nde Yunanistan ve Türkiye arasındaki deniz mekansal planlama ihtilafının balıkçılık ve su ürünleri yetiştiricilik sektörü açısından değerlendirilmesi
Assessment of the maritime spatial planning dispute between Greece and Türkiye in the Aegean Sea in regards to the fisheries and aquaculture sector
  1. Tez No: 1016424
  2. Yazar: ŞENEL BİRCEYUDUM EMAN GÖKSEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Hukuku ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde uluslararası arenada deniz alanları giderek önem kazanmakta ve dolayısıyla denizden kaynaklanan anlaşmazlıklarda da ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Mavi ekonomi ile birlikte son zamanlarda deniz mekânsal planlama kavramı ortaya çıkmıştır. Mavi ekonomi balıkçılık, su ürünleri yetiştiriciliği, turizm, yenilenebilir enerji kaynakları, deniz madenciliği, deniz koruma alanları gibi sektörlerden oluşmakta ve bu sektörler denizlerde belirli bir alanı kaplamaya başlamaktadır. Sektörler arasında yaşanan alan kullanımı ile ilgili çakışmalar deniz mekânsal planlama sürecini gündeme getirmiştir. Türkiye ile Yunanistan arasında da Ege Denizi ile ilgili ihtilaflar bulunmaktadır. Ege Denizi'nde yaşanan ihtilaflar; karasularının genişletilmesi sorunu, kıta sahanlığı, adaların silahlandırılması sorunu, egemenliği tartışmalı, ada, adacık, kayalıklar sorunu, ulusal hava sahası ve uçuş bilgi bölgesi sorumluluğu (FIR hattı) sorunları olarak sıralanabilir. Son olarak, 2025 yılının Nisan ayında Ege Denizi'nde deniz mekânsal planlama haritası eş zamanlı olarak hem Yunanistan hem de Türkiye tarafından yayımlanmıştır. Bu durum Ege Denizi'ne ilişkin iki ülke arasında yeni bir gündem maddesini oluşturmuştur. Yunanistan genel olarak uluslararası hukuku, son zamanlarda ise özel olarak deniz mekânsal planlama faaliyetleri konusunda yapmış olduğu hamlelerle Türkiye'ye karşı xiii Ege Denizi'ndeki hedefleri doğrultusunda üstünlük elde etmek için araçsallaştırmaktadır. Balıkçılık ve su ürünleri yetiştiricilik sektörü mavi ekonomi bağlamında Türkiye açısından önemli bir sektördür. Önümüzdeki dönemde, özellikle Ege Denizi'ndeki hak ve menfaatlerimizin korunması bağlamında deniz mekânsal planlamanın alt bileşeni olan balıkçılık ve su ürünleri yetiştiricilik sektörünün öneminin giderek artacağı düşünülmektedir. Ege Denizi'ndeki sorunların kısa dönem içinde daha çok çevre, biyolojik çeşitlilik, geleneksel ve tarihi balıkçılık hakları bağlamında deniz mekânsal planlama haritaları atıf yapılarak kavram ve boyut değiştireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, marine areas have been become increasing importance in the international arena and a significant increase in maritime disputes has also been observed. Recently, the concept of marine spatial planning has emerged alongside the blue economy. The blue economy consists of sectors such as fishing, aquaculture, tourism, renewable energy sources, marine mining, and marine protected areas. These sectors ve become to occupy a certain area in the seas. Conflicts over space and use among different sectors have brought the issue of marine spatial planning to the forefront. There are also disputes between Türkiye and Greece regarding the Aegean Sea. The disputes in the Aegean Sea can be listed as follows: the extension of territorial waters, the continental shelf, the militarization of islands, the islands, islets, and rocks with disputed sovereignty, and national airspace and flight information region (FIR) responsibility. Finally, in April 2025, a maritime spatial planning map for the Aegean Sea was published simultaneously by both Greece and Türkiye. This development has created a new agenda item between the two countries regarding the Aegean Sea. Greece is generally instrumentalizing international law, and more recently its actions regarding maritime spatial planning activities in particular, to gain the upper hand against Türkiye in pursuit of its objectives in the Aegean Sea. The fisheries and aquaculture sector xv is a key sector for Türkiye within the context of the blue economy. It is anticipated that the importance of the fisheries and aquaculture sector, a sub-component of marine spatial planning, will increasingly grow in the coming period, particularly in the context of protecting our rights and interests in the Aegean Sea. It is assumed that the issues in the Aegean Sea will change in concept and dimension in the short term, with references to marine spatial planning maps focusing more on environment, biodiversity, and traditional and historical fishing rights.