11 Eylül 2001 saldırıları sonrasında başarısız devletler bağlamında özel askerî şirket kullanımı: Irak, Suriye (2001-2016)
The use of private military companies in the context of failed states after the 9/11 attacks: Iraq, Syria (2001-2016)
- Tez No: 1016423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Terörizm Bilim Dalı
Özet
Küresel güvenlik paradigmalarında 11 Eylül 2001 saldırıları köklü değişimlere yol açarak devletlerin geleneksel askerî stratejilerini yeniden şekillendirmelerine neden olmuştur. Bu saldırılar sonrasında ABD'nin başlattığı terörle mücadele politikası, başarısız devletlerin iç istikrarını zayıflatmış ve Özel Askerî Şirketlerin uluslararası güvenlik sahnesinde etkisinin artmasına zemin hazırlamıştır. Bu çalışma, 11 Eylül 2001 saldırıları sonrasında başarısız devletler bağlamında Özel Askerî Şirket kullanımını incelemektedir. 11 Eylül 2001 sonrası dönemde Suriye, Afganistan ve Irak başta olmak üzere birçok ülkede devlet dışı aktörlerin etkinliği artmış, devletlerin meşru şiddet tekeli zayıflamış ve ÖAŞ'ler uluslararası operasyonlarda hedef devletlerin iç dinamiklerinde kritik roller üstlenmeye başlamıştır. Çalışma kapsamında ÖAŞ'lerin egemen devlet yapılarına etkisi, küresel güçlerin bölgedeki müdahaleleri ve bu süreçte ÖAŞ endüstrisinin yükselişi ele alınmıştır. Ayrıca, uluslararası hukukun ÖAŞ'ler üzerindeki yetersiz denetimi, bölgesel güvenlik stratejilerinin dönüşümü ve devletlerin güvenlik politikalarında yaşanan değişimler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak 11 Eylül 2001 sonrasında geliştirilen güvenlik politikaları, ÖAŞ'lerin çoğalması arasında bir ilişki doğurmuş; bu doğrultuda başarısız devletlerin başlıca sorunsallarından biri olarak öne çıkmıştır. Bu çalışma, bölgedeki güvenlik yapılanmalarını anlamaya yönelik yeni teorik çerçeveler sunmayı xx hedefleyerek hem akademik literatüre hem de politika alanına katkı sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The September 11, 2001 attacks led to profound transformations in global security paradigms, prompting states to reshape their traditional military strategies. In the aftermath of these attacks, the counterterrorism policy initiated by the United States weakened the internal stability of states, and created a favorable environment for the growing influence of Private Military Companies (PMCs) on the international security stage. This study examines the use of PMCs within the context of failed states following the September 11 attacks. In the post-9/11 era, the influence of non-state actors increased in many countries—particularly in Syria, Afghanistan, and Iraq—eroding the states' monopoly on the legitimate use of force and enabling PMCs to assume critical roles within the internal dynamics of target states during international operations. Within the scope of this study, the impact of PMCs on sovereign state structures, the interventions of global powers in the region, and the rise of the PMC industry throughout this process are analyzed. Furthermore, the insufficiency of international legal oversight over PMCs, the transformation of regional security strategies, and the changes observed in states' security policies are evaluated. In conclusion, the security policies developed after September 11 generated a direct relationship with the proliferation of PMCs, making this phenomenon one of the principal challenges faced by failed states. This study aims to contribute both to the academic literature and to the policy field by offering new theoretical frameworks for understanding the security configurations in the region.