Çelik imalatı üretim tesislerinde makine tabanlı risklerin FMEA, HRNS ve PL yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of machine-based risks in steel manufacturing facilities by using FMEA, HRNS and PL methods
- Tez No: 1016440
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kazalar, Makine Mühendisliği, Labour Economics and Industrial Relations, Accidents, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çelik konstrüksiyon üretim tesislerinde kullanılan makineler, yüksek enerji ve mekanik hareket içermeleri nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği açısından önemli riskler oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çelik imalatı üretim tesislerinde kullanılan makinelerde ortaya çıkabilecek makine tabanlı risklerin farklı risk değerlendirme yöntemleri ile analiz edilmesidir. Çalışma kapsamında Kayseri ilinde faaliyet gösteren bir çelik konstrüksiyon üretim tesisinde saha incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Üretim sürecinde kullanılan kumlama makinesi, CNC plazma kesim makinesi, CNC lazer kesim makinesi, abkant bükme makinesi, gaz altı kaynak makinesi, şerit testere, manyetik matkap ve tavan vinci çalışma kapsamına dahil edilmiştir. Belirlenen tehlikeler; FMEA, HRNS ve Performans Seviyesi (PL) yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, farklı risk değerlendirme yöntemlerinin makine kaynaklı risklerin belirlenmesi ve önceliklendirilmesinde farklı yaklaşımlar sunduğunu göstermiştir. Özellikle yüksek enerji ve hareketli ekipman içeren makinelerde risk seviyelerinin arttığı belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, üretim ortamlarında güvenliğin artırılmasına yönelik teknik ve organizasyonel öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Machines used in steel construction production facilities pose significant occupational health and safety risks due to their high energy and mechanical motion. The aim of this study is to analyze machine-based risks in steel manufacturing facilities by using different risk assessment methods. Within the scope of the study, field observations were conducted in a steel construction production facility operating in Kayseri. The machines included in the study were the shot blasting machine, CNC plasma cutting machine, CNC laser cutting machine, press brake bending machine, gas metal arc welding machine, band saw, magnetic drill and overhead crane. The identified hazards were evaluated using FMEA, HRNS and Performance Level (PL) methods. The results of the analyses showed that different risk assessment methods provide different approaches for identifying and prioritizing machine-based risks. It was determined that risk levels increased especially in machines involving high energy and moving mechanical components. As a result of the study, technical and organizational recommendations were developed to improve occupational health and safety conditions in production environments.