Okul öncesi çocukların oyun temelli piyano eğitimine yönelik tutum ve müziksel gelişmelerinin incelenmesi
An investigation of preschool children's attitudes toward game-based piano education and their musical development
  1. Tez No: 1016442
  2. Yazar: RUMEYSA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE HUSEYNOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Okul öncesi dönemde müzik eğitimine yönelik çalışmaların yapılması, çocukların gelişim süreçlerini destekleyen önemli katkılar sunmaktadır. Bu çalışmadaki amaç; öncelikle okul öncesi çocukların yeteneğini ortaya çıkartmak, zeka gelişimini ilerletmek, müziksel becerilerini ve temel nota bilgilerini geliştirmek ve çocukların piyanoya olan tutum ve davranışlarını incelemektir. Oyun temelli piyano eğitimindeki amaç, çocuklara kısa süre içerisinde enstrüman çalma becerisi kazandırmak ve piyanoya olan ilgi ve sevgiyi arttırmaktır. Ayrıca araştırmanın hedefleri arasında oyun temelli eğitim yaklaşımının çocukların öğrenme süreçlerini nasıl kolaylaştırdığı, özgüvenlerini ve müziksel duyarlılıklarını nasıl geliştirdiğini tespit etmek yer almaktadır. Araştırma, 3 çocuk üzerinden yürütülen“çoklu durum”(multiple case) desenine sahip nitel bir durum çalışması olarak yürütülmüş; bu sürece özel olarak tasarlanan nota-renk eşleştirme, ritim-süre ve şarkılarla klavye bütünleştirme odaklı üç özgün oyun eşliğinde çocukların oyun temelli piyano eğitimine yönelik tutumları ve müziksel davranışları bireysel şekilde gözlemlenmiştir. Araştırmanın bulguları; oyun temelli piyano eğitiminin çocukların dikkatlerini çekerek müziği daha etkili ve verimli hale getirip konsantrasyonlarını arttırdığını, her üç çocukta da enstrümana olan ilgi ve sevginin ortak bir şekilde güçlendiğini ve çocukların eğitime karşı olumlu tutum sergilediklerini, ancak temel nota bilgisi ve müziksel gelişim gibi bilişsel alanlarda çocukların bireysel öğrenme düzeylerine göre farklılıklar oluştuğunu ortaya koymuştur. Bu araştırma erken yaşta müzik eğitiminin çok kıymetli olduğunu vurgulayarak, bu alanda yapılacak gelecekteki araştırmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Conducting studies on music education in the preschool period provides significant contributions that support children's developmental processes. The primary purpose of this study is to uncover the talent of preschool children, advance their cognitive development, enhance their musical skills and basic note knowledge, and examine their attitudes and behaviors toward the piano. The objective of game-based piano education is to enable children to acquire instrument-playing skills within a short period and to increase their interest in and affection for the piano. Additionally, the research aims to determine how the game-based learning approach facilitates children's learning processes and how it enhances their self-confidence and musical sensitivity. The study was conducted as a qualitative case study with a“multiple case”design involving three children; within this process, children's attitudes and musical behaviors toward game-based piano education were individually observed through three original games specifically designed around note-color matching, rhythm-duration, and keyboard integration with songs. The findings of the research revealed that game-based piano education captures children's attention, making learning more effective and efficient while increasing their concentration. Furthermore, it demonstrated that interest in and affection for the instrument were commonly strengthened in all three children, leading them to exhibit positive attitudes toward the education, whereas variations occurred in cognitive domains such as basic note knowledge and musical development based on their individual learning levels. Highlighting the great value of early childhood music education, this study will contribute to future research in the field.