Oyun temelli matematik eğitim programının okul öncesi çocukların dikkat ve sayı korunumu becerilerine etkisinin incelenmesi
Analyzing the effects of the mathematic based educational programme to the preschooless attention span and their counting conservation skills
- Tez No: 551730
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada; oyun temelli matematik eğitim programının okul öncesi çocukların dikkat ve sayı korunum becerilerine etkisi incelenmiştir. Deneme modelindeki araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılında Konya il merkezinde bir devlet okuluna bağlı anasınıfında öğrenim gören 5-6 yaş grubundaki 30 çocuktan oluşmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; çocukların dikkat becerilerini ölçmek için“Frankfurter Tests Für Fünfjahrige- Konzentration- FTF-K (5 Yaş Çocukları için Dikkat Testi)”, çocukların sayı korunum becerilerini ölçmek için“Piaget Sayı Korunum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma grubu 15 i deneme, 15 i kontrol olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Her iki gruba da ön test olarak FTF-K dikkat testi ve Piaget sayı korunum ölçeği uygulanmıştır. Deneme grubundaki çocuklara 12 hafta boyunca haftada üç gün 30-45 Dakika süren“Oyun Temelli Matematik Eğitim Programı”uygulanmıştır. Bu süreçte kontrol grubu ise okul öncesi eğitim programı çerçevesinde eğitime devam etmiştir. Eğitim programının bitiminin ardından deneme ve kontrol gruplarına son test olarak FTF-K dikkat testi ve piaget sayı korunum ölçeği tekrar uygulanmıştır. Deneme grubu çocuklarına son testlerin uygulanmasından bir ay sonra aynı ölçeklerle kalıcılık testi uygulanmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde SPSS 18.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Veri analizinde Mann Witney U Testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi işlemleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları ile deneme ve kontrol grubu çocuklarının dikkat ve sayı korunumu ön test ve son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında; deneme grubu çocuklarının ölçek puanlarındaki artışın kontrol grubu çocuklarına göre daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Deneme grubu çocuklarının son test puan ortalamalarındaki artışının kontrol grubu çocuklarına göre daha yüksek olması deneme grubu çocuklarının okul öncesi eğitim programına ek olarak“Oyun Temelli Matematik Eğitim Programı”ile eğitim almış olmalarıyla açıklanabilir. Ayrıca deneme grubu çocuklarının FTF-K ön test-son test puan ortalamaları karşılaştırması ile deneme grubu çocuklarının PSKT ön test-son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında deneme grubu çocuklarının son test puan ortalamalarında ön test puan ortalamalarına göre anlamlı fark olduğu görülmüştür. Okul öncesi eğitim alma durumu her iki grupta da dikkat ve sayı korunumu becerilerini olumlu etkilemiştir ancak bu becerileri tüm yönleriyle desteklemediği gözlenmiştir. Oyun temelli matematik eğitim programında olduğu gibi farklı eğitim programlarının hazırlanmasıyla, bu becerilerin tüm yönleriyle gelişiminin sağlanabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın sonucuda“Oyun Temelli Matematik Eğitim Programının”okul öncesi çocukların dikkat ve sayı korunum becerileri düzeylerini artırmada etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study; the effect of game-based mathematics education program on the attention and number preservation skills of pre-school children was investigated. The research was conducted by using experimental model. The study group consisted of 30 children in the 5-6 year old age group who attended to a public school in the city center of Konya in the 2017-2018 academic year. In the research, as data collection tools; Frankfurter Tests Für Fünfjahrige- Konzentration- FTF-K (Concentration Test for 5 Year Old Children) was used in order to measure children's attention skills and Piaget Number Conservation Scale was used to measure children's number conservation skills. Children in the study group were divided into two groups: 15 in the experimental group and 15 in the control group. FTF-K attention test and Piaget number retention scale were applied to both groups as pre-test. Game Based Mathematics Education Program was applied to the children in the experimental group for 12 weeks, three days a week, 30-45 minutes per session. In this process, the control group continued its education within the framework of pre-school education program. After the end of the training program, FTF-K attention test and piaget number protection scale were applied to the experimental and control groups again as a post-test. One month after the application of the posttest, retention test with the same scales was applied to the experimental group children. SPSS 18.0 statistical package program was used to analyze the research data. Mann Witney U Test and Wilcoxon signed rank test procedures were used for data analysis. When the results of the study were compared with the pre-test and post-test mean scores of the children in the experimental and control group; the increase in the scale scores of the experimental group children was higher than the control group children. The reason why the increase in the scores was more in favor of the experimental group may be that the children of the experimental group received training with the Game Based Mathematics Education Program in addition to the preschool education program. In addition, it was seen that there was a significant difference in favor of the posttest mean scores of the experimental group children compared to the mean of FTF-K pretest-posttest scores. Similarly, it was seen that there was a significant difference in favor of the posttest mean scores of the experimental group children compared to the mean of PSKT pretest-posttest scores. Preschool education positively affected the skills of attention and number conservation in both groups but it was observed that they did not support these skills in all aspects. As in the game-based mathematics education program, it is thought that different training programs will be developed and all these aspects will be developed. As a result of the study, it can be said that the Game Based Mathematics Education Program is effective in increasing the levels of attention and number protection skills of preschool children.