Bilişsel oyun temelli eğitim programının okul öncesi eğitime devam eden 5 yaş grubu çocukların problem çözme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Analyzing the effect of cognitive game-based education program on the problem solving skills of 5-year-old children attending to the pre-school education
- Tez No: 949947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Bilişsel Oyun Temelli Eğitim Programı”nın (BOTEP) okul öncesi dönemdeki 5 yaş grubu çocukların problem çözme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada bağımlı değişken 5 yaş çocuklarının problem çözme becerileri, bağımsız değişken ise uygulanan eğitim programıdır. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model ile yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Konya ilinde okul öncesi eğitime devam eden 5 yaş çocukları oluşturmaktadır. Örneklem, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen, gelişimsel olarak tipik özellikler gösteren ve daha önce bilişsel oyun temelli eğitim almamış toplam 44 çocuktan (22 deney, 22 kontrol grubu) oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, çocuklar ve ebeveynler için geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ile 4–7 yaş çocuklarının problem çözme becerilerini değerlendirmeye yönelik“Problem Çözme Becerileri Ölçeği (PÇBÖ)”kullanılmıştır. BOTEP, deney grubuna mevcut okul öncesi müfredatına ek olarak, haftada iki oturum şeklinde, her biri 2 saat süren toplam 48 saatlik bir süreçte 12 hafta boyunca uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise bu süreçte yalnızca standart okul öncesi müfredatı uygulanmıştır. Verilerin analizinde; gruplar arası karşılaştırmalar için Bağımsız Örneklemler t-Testi, grup içi karşılaştırmalar için Eşleşmiş Örneklemler t-Testi kullanılmıştır. Farklı gruplar ve ölçüm zamanları arasındaki ortalamaların anlamlılığını incelemek için ise karma desenli ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of 'Cognitive Game-Based Education Programme' (CGBEP) on problem solving skills of 5-year-old preschool children. In the study, the dependent variable was the problem solving skills of 5-year-old children and the independent variable was the education programme. The study was conducted with a quasi-experimental model with pretest-posttest control group. The population of the study consists of 5-year-old children attending preschool education in Konya province in the 2023-2024 academic year. The sample consisted of a total of 44 children (22 experimental, 22 control group) who were determined by convenience sampling method, showed developmentally typical characteristics and had not received cognitive play-based education before. The 'Personal Information Form' developed for children and parents and the 'Problem Solving Skills Scale (PSS)' to assess the problem solving skills of children aged 4-7 years were used as data collection tools. In addition to the existing preschool curriculum, the PSSPS was administered to the experimental group in two sessions per week, each session lasting 2 hours, for a total of 48 hours for 12 weeks. In the control group, only the standard preschool curriculum was applied in this process. In the analysis of the data; Independent Samples t-Test was used for between-group comparisons and Paired Samples t-Test was used for within-group comparisons. Mixed design ANOVA was used to examine the significance of means between different groups and measurement times.