Savunma sanayinde kullanılan alüminyum malzemelerin yüksek basınçlı soğutma yöntemleri ile delinebilirliğinin araştırılması
Investigation of drillability via high pressure cooling methods of alüminium materials used in defence industry
- Tez No: 1016453
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Delme işlemi, kapalı bir kesme bölgesinde gerçekleşmesi, talaş tahliyesinin zor olması ve kesme sırasında oluşan yüksek sıcaklıklar nedeniyle talaşlı imalat yöntemleri arasında en zorlayıcı operasyonlardan biridir. Bu durum, özellikle savunma sanayinde yaygın olarak kullanılan alüminyum alaşımlarının işlenmesinde delik kalitesi ve geometrik doğruluk açısından kritik hale gelmektedir. Bununla birlikte, günümüzde çevresel etki, enerji tüketimi ve soğutucu akışkan kullanımı gibi sürdürülebilirlik kriterleri de üretim süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, yüksek dayanım ve üstün mekanik özelliklere sahip Al 7075-T6 alaşımının delinmesinde uygun soğutma stratejilerinin kullanılması; hem operasyon verimliliği hem de ürün kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Al 7075-T6 alaşımının delinmesi sırasında içten soğutmalı yüksek basınçlı soğutma (YBS) uygulamasının delme performansı üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler; üç farklı kesme hızı (140, 170 ve 200 m/dak), üç farklı ilerleme oranı (0,1-0,15-0,2 mm/dev) ve üç farklı soğutma basıncı (20, 40 ve 60 bar) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneysel veriler Gri İlişki Analizi (GİA) ile bütüncül olarak değerlendirilmiş, kesme parametrelerinin gri ilişki derecesi üzerindeki etkileri ise varyans analizi (ANOVA) yöntemiyle analiz edilmiştir. YBS koşullarına ek olarak kuru ve geleneksel soğutma yöntemleriyle karşılaştırmalı deneyler yapılmış; itme kuvveti, kesme momenti, güç tüketimi, yüzey pürüzlülüğü, çaptan sapma, dairesellik ve silindiriklik değerleri performans çıktıları olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, YBS uygulamasının özellikle düşük ve orta kesme hızlarında daha kararlı bir delme süreci sağladığını, uygun basınç-hız-ilerleme kombinasyonlarıyla delik kalitesinin iyileştirilebildiğini ortaya koymuştur. Buna karşılık, kuru kesme koşullarında yüksek sıcaklık ve sürtünme etkileri nedeniyle yüzey pürüzlülüğü ve geometrik sapmaların belirgin biçimde arttığı tespit edilmiştir. Gri İlişki Analizi sonuçlarına göre en uygun kesme parametreleri 140 m/dak kesme hızı, 0,1 mm/dev ilerleme oranı ve 40 bar soğutma basıncı olarak belirlenmiş olup, bu koşullarda en yüksek gri ilişki derecesi (0,814) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drilling is one of the most challenging machining operations due to its execution within a closed cutting zone, difficulties in chip evacuation, and the high temperatures generated during cutting. This situation becomes particularly critical in terms of hole quality and geometric accuracy during the machining of aluminum alloys widely used in the defense industry. In addition, sustainability criteria such as environmental impact, energy consumption, and cutting fluid usage have also become important factors in modern manufacturing processes. Therefore, the use of appropriate cooling strategies in the drilling of Al 7075-T6 alloy, which possesses high strength and superior mechanical properties, is of great importance in terms of both operational efficiency and product quality. In this study, the effects of internally supplied high-pressure cooling (HPC) on the drilling performance of the Al 7075-T6 alloy were experimentally investigated. The experiments were carried out using three different cutting speeds (140, 170, and 200 m/min), three different feed rates (0.1, 0.15, and 0.2 mm/rev) and three different coolant pressure levels (20, 40, and 60 bar). The experimental data were comprehensively evaluated using Grey Relational Analysis (GRA), while the effects of the cutting parameters on the grey relational grade were statistically analyzed using analysis of variance (ANOVA). In addition to HPC conditions, comparative drilling tests were conducted under dry and conventional cooling conditions. Thrust force, cutting torque, power consumption, surface roughness, diameter deviation, circularity, and cylindricity were evaluated as performance output parameters. The obtained results demonstrated that the application of HPC provides a more stable drilling process, particularly at low and medium cutting speeds, and that hole quality can be improved by selecting appropriate pressure–speed–feed combinations. In contrast, under dry cutting conditions, surface roughness and geometric deviations were found to increase significantly due to the effects of high temperature and friction. According to the Grey Relational Analysis results, the optimal cutting parameters were determined to be a cutting speed of 140 m/min, a feed rate of 0.1 mm/rev, and a coolant pressure of 40 bar, under which the highest grey relational grade (0.814) was achieved.