Karboksil grubu içeren ligantlar ile 4,4ˈ-bipiridinin koordinasyon polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of coordination polymers of 4,4′-bipyridine with carboxylate-containing ligands
- Tez No: 1016464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ARSLAN BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Co(II), Ni(II) ve Cd(II) geçiş metallerinin 4,4ˈ-bipiridin koordinasyon polimerleri çeşitli karboksil grubu içeren ligantlar kullanılarak sentezlendi. Bu komplekslerin yapıları, elemental analiz, IR ve UV-Gör. spektroskopisi ve X-ışınları tek kristal çalışmaları ile aydınlatıldı. Sentezlenen komplekslerinin faz saflıklarını doğrulamak amacıyla PXRD çalışmaları yapıldı. Çalışmamızda iyonik ligant olarak 5-sülfolisilat, 2-fenil süksinik asit ve 3,3'-ditiyodipropiyonik asit kullanıldı. Sentezlenen ve kapalı formülleri belirlenen {[Co(4,4ˈ-bpy)(H2O)4](HSsal)}n (1), {[Ni(4,4′-bpy)(HCO2)2(H2O)]·4H2O}n (2), {[Cd(4,4′-bpy)(DTPA)]·H2O}n (3) koordinasyon polimerlerinin tamamında 4,4ˈ-bipiridin, piridil-N atomları üzerinden köprü ligant olarak davranarak iki metal iyonunu bağlamaktadır. Bir boyutlu (1D) olan 1 kompleksinde 5-sülfosasilat tamamlayıcı iyon olarak koordinasyon küresinin dışında yer almaktadır. Üç boyutlu (3D) yapıdaki 2 kompleksinin sentezinde kullanılan 2-fenil süksinik asitin yapıda bulunmadığı, çözücü olarak kullanılan DMF parçalanarak, format şeklinde metale koordine olduğu belirlenmiştir. İki boyutlu (2D) 3 kompleksinde, 3,3'-ditiyodipropiyonatın üç dişli köprü ligant olarak üç metal iyonunu birbirine bağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, coordination polymers of Co(II), Ni(II), and Cd(II) transition metals with 4,4′-bipyridine were synthesized using various carboxylate-containing ligants. The structures of these complexes were elucidated by elemental analysis, IR and UV–Vis spectroscopy, and single-crystal X-ray diffraction studies. PXRD analyses were performed to confirm the phase purity of the synthesized complexes. In this work, 5-sulfosalicylate, 2-phenylsuccinic acid, and 3,3′-dithiodipropionic acid were used as ionic ligants. In all synthesized coordination polymers with the determined formulas {[Co(4,4ˈ-bpy)(H2O)4](HSsal)}n (1), {[Ni(4,4′-bpy)(HCO2)2(H2O)]·4H2O}n (2), {[Cd(4,4′-bpy)(DTPA)]·H2O}n (3) , 4,4′-bipyridine acts as a bridging ligantthrough its pyridyl nitrogen atoms, linking two metal ions. In the one-dimensional (1D) complex 1, 5-sulfosalicylate is located outside the coordination sphere as a counter ion. In the three-dimensional (3D) complex 2, it was determined that 2-phenylsuccinic acid, used in the synthesis, is not present in the structure; instead, the solvent DMF decomposes and coordinates to the metal in the form of formate. In the two-dimensional (2D) complex 3, 3,3′-dithiodipropionate acts as a tridentate bridging ligant, connecting three metal ions.