N-grubu içeren ligantlarla diklofenak Co(II), Ni(II) ve Cu(II) komplekslerinin sentezi, spektroskopik, termik ve yapısal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, spectroscopic, thermal and structural properties investigation of n-groups ligands include diclofenac Co(II), Ni(II) ve Cu(II) complexes
- Tez No: 360641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada diklofenak ve N-grubu içeren [2-pikolin, 3-pikolin, 4-pikolin, 2-aminopiridin ve 1-(2-aminoetil)pirrolidin] ligantlar kullanılarak sekiz adet yeni karışık ligantlı Co(II), Ni(II) ve Cu(II) kompleksleri sentezlendi. Elde edilen komplekslerin yapıları elementel analiz, FT-IR ve X-ışınları tek kristal çalışmalarıyla aydınlatıldı. Komplekslerin termik davranışları ise eş zamanlı TG, DTG ve DTA teknikleri ile belirlendi. Diklofenak ligandının metal iyonlarına karboksil grubunun oksijen atomu üzerinden tek ve/veya çift dişli; 2/3/4-pikolin ve 2-aminopiridin ligandının tek dişli; 1-(2-aminoetil)pirrolidin ligandının ise çift dişli metal iyonuna koordine olduğu belirlendi. Sentezlenen sekiz kompleksindemononükleer olduğu gözlendi. X-ışınları kırınımı çalışmaları ile yapıları aydınlatılan ve [M(dicl)2(L)2] genel formülüne sahip (M: Co(II), Cu(II), L: 3-pikolin, 4-pikolin ve 1-(2-aminoetil)pirrolidin) komplekslerinin oktahedral geometriye sahip olduğu belirlendi. Sentezlenen komplekslerden [Ni(dicl)2(3-pic)2], [Ni(dicl)2(2-aepyr)2], [Cu(dicl)2(2-pic)2] ve [Cu(dicl)2(2-ampy)2] kompleksleri toz olarak elde edildi. Kapalı ve açık formülleri elementel ve termik analiz sonuçları ile FT-IR spektral verilere dayanarak önerildi. Komplekslerin FT-IR çalışmalarında, diklofenak ligandının asim(COO-) ve sim(COO-) gerilme titreşim frekanslarındaki değişimler koordinasyon şeklini açıklamada kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, eight new Co(II), Ni(II) and Cu(II) diclofenac complexes with N-group containing [2-picoline, 3-picoline, 4-picoline, 2-aminopyridine and 1-(2-aminoethyl)pyrrolidine] ligands were synthesized. The structural and spectroscopic properties of the complexes were investigated by elemental analysis, FT-IR and single crystal X-ray diffraction tecniques. The thermal behavior of the complexes were identified simultaneous TG, DTG on DTA techniques. Diclofenac ligands are coordinated to metal(II) ions with oxygen atom or atoms of carboxylate groups. 2/3/4-picoline and 2-aminopyridine ligand act as a monodentate ligand, 1-(2-aminoethyl)pyrrolidine ligand acts as a bidentate ligand. Structural analyses demonstrate that eight complexes are mononuclear. X-ray diffraction studies have indicated that [M(dicl)2(L)2] having the general formula (M: Co(II), Cu(II), L: 3-picoline, 4-picoline and 1-(2-aminoethyl)pyrrolidine) complexes are exhibit octahedral geometry. Four synthesized complexes [Ni(dicl)2(3-pic)2], [Ni(dicl)2(2-aepyr)2], [Cu(dicl)2(2-pic)2] ve [Cu(dicl)2(2-ampy)2] were obtained as a powder. Formulas of complexes were suggested that the results of elemental and thermal analysis and FT-IR spectral data. FT-IR studies of complexes, uasim(COO-) and usim(COO-) stretching vibration frequencies of the diclofenac ligand used to explaining to the form of coordination.