Sağlık çalışanlarının riskli gebeliklerde bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması
Investigation of knowledge level, attidutes and behaviours of healthcare professionals in high risk pregnancy
  1. Tez No: 1016484
  2. Yazar: BERNA AYDIN ÇEPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN, DOÇ. DR. MUHAMMED YUNUS BEKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının riskli gebelikler konusundaki bilgi, tutum ve davranış düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, sağlık profesyonellerinin gebelikte hipertansiyon yönetimi, preeklampsi, gestasyonel diyabet ve folik asit kullanımı konularındaki bilgi seviyeleri değerlendirilmiş; bu düzeylerin meslek, cinsiyet, medeni durum ve meslekte çalışma süresi gibi demografik değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte planlanan çalışma, Eylül 2024 – Eylül 2025 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veriler, çevrimiçi ortamda hazırlanan Google Formlar anketi aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılar, bilgilendirilmiş onam formunu elektronik olarak onayladıktan sonra ankete erişmiştir. Örnekleme yöntemi olarak ayrımcı olmayan kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 26.0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (ortalama, medyan, standart sapma), Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri, Dunn-Bonferroni çoklu karşılaştırma testleri, faktör analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, genel bilgi düzeyi beklenenin üzerinde olmasına rağmen, özellikle acil hipertansiyon yönetimi ve folik asit kullanımı gibi spesifik konularda bilgi eksiklikleri tespit edilmiştir. Eczacı ve hekimlerin bilgi puanlarının hemşire ve diğer meslek gruplarından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca meslekte deneyim süresi arttıkça bilgi düzeyinin de yükseldiği, genç ve yeni başlayan sağlık çalışanlarında bilgi düzeyinin görece düşük olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, riskli gebeliklerde sağlık çalışanlarının bilgi düzeylerinin artırılması, anne ve yenidoğan sağlığının geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda, özellikle hemşire ve ebe gibi gruplara yönelik hedeflenmiş eğitim programlarının hazırlanması, rehber temelli uygulamaların yaygınlaştırılması ve multidisipliner ekip çalışmasının güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the knowledge, attitudes, and behaviors of healthcare professionals regarding high-risk pregnancies. It evaluates their knowledge levels about hypertension management in pregnancy, preeclampsia, gestational diyabetes, and folic acid use, and examines the relationship between these levels and demographic variables such as profession, gender, marital status, and years of experience. This descriptive and cross-sectional study was conducted between September 2024 and September 2025. Data was collected through an online questionnaire prepared via Google Forms. Participants provided electronic informed consent before accessing the survey. A non-discriminatory snowball sampling method was used. Data was analyzed using SPSS 26.0 software. Descriptive statistics (mean, median, standard deviation), Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests, Dunn-Bonferroni multiple comparison test, factor analysis, and multiple linear regression analysis were applied. The significance level was set at p<0.05. According to the results, although the general knowledge level of healthcare professionals was above average, deficiencies were found in specific areas such as emergency hypertension management and folic acid supplementation. Pharmacists and physicians showed higher knowledge scores compared to nurses and other professional groups. Moreover, longer professional experience was associated with higher knowledge levels, while younger or newly employed participants showed relatively lower scores. In conclusion, improving healthcare professionals' knowledge about high-risk pregnancies is crucial for enhancing maternal and neonatal health outcomes. It is recommended to develop targeted training programs, strengthen guideline-based practices, and promote multidisciplinary teamwork, especially for nurses and midwives.