An attention prediction model for the acoustic assessment of informal learning environments
İnformal öğrenme ortamlarının akustik değerlendirmesi için bir dikkat tahmin modeli
  1. Tez No: 1016485
  2. Yazar: ZEKİYE ŞAHİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AFACAN, PROF. DR. SEMİHA YILMAZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Mimarlık, Psikoloji, Interior Design and Decoration, Architecture, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, mimari akustik koşulların, özellikle çınlama süresinin (T30) sosyal aktif informel öğrenme ortamlarında dikkat kontrolü üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışma iki araştırma sorusuna odaklanmaktadır: (1) mimari yüzeylerin ses yutuculuğunda yapılan sistematik değişikliklerin oda dürtü yanıtına dayalı T30 üzerindeki etkisi ve (2) farklı mekânsal tipolojilerde ortaya çıkan T30 değişimlerinin dikkat performansı üzerindeki etkisi. Araştırmada dört aşamalı bir yöntemsel çerçeve izlenmiştir. İlk aşamada, tek hacimli (single-height), çift hacimli (double-height) ve atrium ölçekli mekân tipolojileri modellenmiş ve ODEON ortamında akustik simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Her tipoloji için sekiz farklı malzeme konfigürasyonu oluşturularak farklı çınlama süreleri elde edilmiştir. İkinci aşamada, oda dürtü yanıtları konuşma sinyalleri ile birleştirilerek işitsel olarak canlandırılmış (auralize edilmiş) ses ortamları üretilmiştir. Üçüncü aşamada, katılımcıların farklı akustik koşullar altında dikkat görevlerini yerine getirdiği kontrollü bir dinleme deneyi yürütülmüştür. Akustik ve davranışsal veriler son aşamada beraber analiz edilmiştir. Bulgular, dikkat performansının çınlanım süresiyle doğrusal olmayan bir ilişki içinde olduğunu ve ters U-şekilli bir dağılım sergilediğini göstermektedir. En yüksek performansın yaklaşık 0.7–2.5 saniye aralığında elde edildiği belirlenmiştir. Ayrıca, performansın toplam yutuculuk miktarından ziyade akustik malzemelerin mekân içindeki dağılımına bağlı olduğu; özellikle iki yüzeyli (dual-surface) uygulamaların daha etkili olduğu görülmüştür. Bulgular ayrıca bilişsel yükün akustik koşulların dikkat üzerindeki etkisini nasıl şekillendirdiğini göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, akustik tasarımın bilişsel performans üzerinde belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymakta ve mimari tasarım süreçlerinde bilişsel odaklı akustik yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly explores the effects of Room impulse response-based reverberation time, on attention control in socially active informal learning environments. The study answers two research questions, first one is about the effect of systematic changes in architectural surface absorptivity on room impulse response, second one is about the impact of T30 variations across different spatial typologies on attentional performance. The methodological framework followed four phases. First, three spatial typologies; single-height, double-height, and atrium-scale were modelled in SketchUp and acoustically simulated in ODEON. Eight controlled material configurations were created for each typology to produce different room impulse responses and T30 changes. Second, after convolving speech signals, impulse responses produced auralized sound environments. Third, participants completed attention control tasks in a variety of acoustic settings as part of a between-group controlled listening experiment. Lastly, behavioral data and acoustic parameters were combined and examined to evaluate the relationship between reverberation and attention. The results indicate that attentional performance with changes in reverberation time (T30) is not an increasing or decreasing linear function but an inverted U curve, with an optimum range of reverberation time at moderate levels (about 0.7–2.5). There is also a tendency for more consistent improvements with two-surface treatment than with single-surface or all-absorptive conditions, and performance is not significantly related to the total amount of absorption, as it is to the spatial distribution of absorption. The findings further suggest that cognitive workload influences how acoustic conditions affect attentional performance. In general, the study gives valuable insights on the effect of acoustics design on cognitive functioning and a framework for its inclusion in the design process of cognitively responsive architecture.