Risk iletişiminde mesaj tasarımı: İklim değişikliği sorununailişkin mesajlarda duygular üzerine bir araştırma
Message design in risk communication: A study on emotions inmessages related to the climate change issue
  1. Tez No: 1016498
  2. Yazar: SEVİM AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, yalnızca çevresel etkilerle sınırlı kalmayıp ekonomik, toplumsal ve bireysel düzeylerde çok katmanlı sonuçlar üreten küresel bir risk alanı olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma, iklim değişikliğinden doğrudan etkilenen çiftçilerin risk algılarının nasıl şekillendiğini ortaya koymayı ve farklı duygu içerikleriyle tasarlanan risk mesajlarının bireylerin iklim değişikliği risk algısı üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın metodolojisi, karma yöntem yaklaşımına dayalı eş zamanlı desen doğrultusunda yapılandırılmıştır. Nitel aşamada, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen veriler tematik analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Nicel aşamada ise deneysel bir tasarım kapsamında korku ve umut içerikli iki farklı mesaj stratejisi oluşturulmuş, bu mesajlara maruz bırakılan katılımcılardan anket tekniğiyle veri elde edilmiştir. Çalışmada, nitel ve nicel bulguların birlikte değerlendirilmesi sonucunda iklim değişikliğine yönelik risk algısının çok boyutlu yapısı ortaya konulmuştur. Nitel bulgular, risk algısının bilgi ve farkındalık, sosyal ve kamusal etki, bireysel kapasite ve duygusal iklim tepkisi eksenlerinde şekillendiğini göstermektedir. Nicel bulgular ise korku ve umut içerikli mesaj tasarımlarının bireylerin risk algıları ve davranışsal yönelimleri üzerinde farklı etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Korku içerikli mesajlar iklim değişikliğine ilişkin risk ve tehdit algısını artırırken, umut içerikli mesajlar bireylerin çözüm odaklı yaklaşımlar geliştirmelerine ve eylem eğilimlerinin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu bulgular, risk iletişimi süreçlerinde kullanılan duygusal çerçeveleme stratejilerinin farklı işlevler üstlendiğini ve etkili bir mesaj tasarımı için farklı duygu çerçevelerinin dengeli ve tamamlayıcı biçimde kullanılmasının önem taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change is considered a global risk area that produces multifaceted consequences at economic, social, and individual levels, not limited solely to environmental impacts. Effectively addressing these risks requires strengthening individuals' perceptions of climate change. This study aims to reveal how the risk perceptions of farmers directly affected by climate change are shaped and to determine the impact of risk messages designed with different emotional content on individuals' perceptions of climate change risk. The research methodology was structured according to a simultaneous design based on a mixed methods approach. In the qualitative phase, data obtained through semi-structured interviews were analyzed using thematic analysis. In the quantitative phase, two different message strategies containing fear and hope were created within an experimental design, and data were collected from participants exposed to these messages using a survey technique. The study revealed a multidimensional nature of climate change risk perception through the combined evaluation of qualitative and quantitative findings. Qualitative findings indicate that risk perception is shaped along the axes of knowledge and awareness, social and public impact, individual capacity, and emotional climate response. Quantitative findings show that message designs containing fear and hope have different effects on individuals' risk perceptions and behavioral orientations. Fear-inducing messages increase the perception of risk and threat related to climate change, while hope-inducing messages contribute to individuals developing solution-oriented approaches and strengthening their inclination to take action. These findings demonstrate that emotional framing strategies used in risk communication processes serve different functions, and that a balanced and complementary use of different emotional frameworks is crucial for effective message design.