Kadın girişimcilerin karşılaştığı engeller ve başarı faktörleri: Sosyoekonomik bir analiz
Analysis of the barriers and success factors faced by women entrepreneurs: A socioeconomic perspective
  1. Tez No: 1016499
  2. Yazar: ZEYNEP POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN SERÇEMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kadın girişimcilerin girişimcilik sürecinde karşılaştıkları engeller ile başarıya ulaşmalarında rol oynayan bireysel ve yapısal faktörleri sosyo-ekonomik bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Kadın girişimciliği, ekonomik katılımın göstergesi olmakla beraber; kadınların karar mekanizmalarına dâhil olması, toplumsal statüsünün güçlenmesi ve sosyal eşitliğin gelişmesi açısından da önem taşımaktadır. Ancak kadınlar girişimcilik yolculuğunda erkeklere kıyasla daha fazla engelle karşılaşmakta; bu engeller toplumsal cinsiyet normlarından finansal kaynaklara erişim sorunlarına, aile–iş dengesi güçlüklerinden kurumsal destek eksikliklerine kadar çok boyutlu yapılar içermektedir. Araştırma, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen farklı sektörlerden 20 kadın girişimci ile gerçekleştirilen görüşmelere dayanmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış; içerik ve tema analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Bulgular, kadınların girişimciliğe yönelmesinde ekonomik bağımsızlık isteği, kendini gerçekleştirme arzusu ve aileden gelen rol modellerin etkili olduğunu göstermektedir. Katılımcıların büyük çoğunluğu, toplumsal cinsiyet algısı nedeniyle ciddiye alınmadıklarını, finansal destek mekanizmalarına erişimde güçlük yaşadıklarını ve ailevi sorumlulukların iş yaşamıyla çatıştığını ifade etmiştir. Buna karşın kararlılık, özgüven, sosyal destek ağları, yeniliklere uyum ve dijital platformları etkin kullanma gibi faktörlerin başarılarında belirleyici rol oynadığı görülmüştür. Bulgular literatürle karşılaştırıldığında, girişimcilik deneyimlerinin toplumsal yapı ve ekonomik koşullardan bağımsız değerlendirilemeyeceği; bireysel motivasyonların yapısal desteklerle birleşmediği sürece sürdürülebilir başarıya dönüşmediği anlaşılmaktadır. Çalışma, kadın girişimciliğine ilişkin mevcut tartışmalara saha verileri aracılığıyla katkı sunmayı, engellerin yanı sıra kadınların ürettiği stratejileri görünür kılmayı, uygulanabilir öneriler geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine, from a socio-economic perspective, the barriers encountered by women entrepreneurs in the entrepreneurial process and the individual and structural factors that contribute to their success. Women's entrepreneurship is not only an indicator of economic participation but is also essential for strengthening women's roles in decision-making mechanisms, enhancing their social status, and promoting gender equality. Despite this significance, women face more multifaceted challenges than men in their entrepreneurial journeys. These challenges range from gender-based societal norms to limited access to financial resources, from balancing family and work responsibilities to insufficient institutional support mechanisms. The research is based on interviews conducted with 20 women entrepreneurs operating in various sectors, selected through purposive sampling. Data were collected using semi-structured interview forms and analyzed through thematic and content analysis. The findings reveal that women are motivated to engage in entrepreneurship primarily due to the desire for economic independence, self-fulfillment, and the influence of familial role models. Most participants reported experiencing difficulties in being taken seriously due to prevailing gender stereotypes, encountering obstacles in accessing financial support mechanisms, and struggling to reconcile family responsibilities with professional commitments. In contrast, determination, self-confidence, social support networks, adaptability to innovation, and the effective use of digital platforms emerged as key factors contributing to their success. When compared with the existing literature, the findings indicate that entrepreneurial experiences cannot be separated from the broader social structure and economic conditions; sustainable success is less likely unless individual motivation is supported by structural mechanisms.