Gümüşhane Devlet Hastanesindeki hemşirelerin afet tehdidi için psikolojik hazırlıklarının belirlenmesi
Determining the psychological preparedness of nurses at Gümüşhane State Hospital for disaster threats
- Tez No: 1016501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Gümüşhane Devlet Hastanesi'nde görev yapan hemşirelerin afet tehdidine yönelik psikolojik hazırlık düzeylerini belirlemek ve bu düzey ile ilişkili sosyodemografik ve mesleki değişkenleri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Gümüşhane Devlet Hastanesi'nde görev yapan 110 hemşire oluşturmuştur. Veriler, katılımcıların tanıtıcı özelliklerini içeren bilgi formu ve geçerlik-güvenirlik çalışması yapılmış olan Afet Tehdidine Yönelik Psikolojik Hazırlık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre hemşirelerin psikolojik hazırlık düzeylerinin genel olarak orta-üst düzeyde olduğu belirlenmiştir. Erkek hemşirelerin, afet eğitimi alanların, daha önce afette görev almış olanların, tatbikata katılanların ve gönüllü afet kuruluşlarında yer alanların psikolojik hazırlık düzeylerinin anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çok gruplu analizlerde; yaş ve meslekte çalışma yılı değişkenlerine göre psikolojik hazırlık düzeylerinin anlamlı farklılık gösterdiği, özellikle ileri yaş gruplarında ve mesleki deneyimi daha fazla olan hemşirelerde psikolojik hazırlık düzeyinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık eğitim düzeyi, çalışma sistemi ve kurumda çalışma süresine göre psikolojik hazırlık düzeyinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırma sonuçları, hemşirelerin afet tehdidine yönelik psikolojik hazırlık düzeylerinin özellikle afet eğitimi, afet deneyimi, tatbikat katılımı ve gönüllülük gibi uygulama ve deneyim temelli değişkenlerle ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık formal eğitim düzeyi ve çalışma koşulları gibi değişkenlerin psikolojik hazırlık üzerinde belirleyici olmadığı görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda, sağlık kurumlarında afet hazırlık çalışmalarının yalnızca teorik eğitimlerle sınırlı kalmaması; uygulama temelli eğitimler, düzenli tatbikatlar ve deneyim kazandırıcı süreçlerle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive cross-sectional study aimed to determine nurses' psychological preparedness for disaster threats and related sociodemographic and occupational factors at Gümüşhane State Hospital. The sample included 110 nurses, and data were collected using an information form. Descriptive statistics, independent samples t-test, and one-way ANOVA were used for analysis. The findings showed that nurses' psychological preparedness was generally at a medium-high level. Male nurses, those who had received disaster training, served in a disaster, participated in drills, or joined volunteer disaster organizations had significantly higher preparedness levels. In multi-group analyses; The study found that psychological preparedness levels differed significantly according to age and years of experience, with higher levels observed particularly in older age groups and nurses with greater professional experience. Conversely, no significant differences were found in psychological preparedness levels based on education level, work system, or length of service in the institution. The research results indicate that nurses' psychological preparedness levels for disaster threats are primarily related to application and experience-based variables such as disaster training, disaster experience, drill participation, and volunteerism. In contrast, variables such as formal education level and working conditions were not found to be decisive factors in psychological preparedness.