Bağlanma stilleri ve başarı hedef yönelimleri: Lisansüstü öğrenciler ve danışman ilişkisi üzerinde bir inceleme
Attachment styles and achievement goal orientations: A study on postgraduate students and the advisor relationship
- Tez No: 1016506
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE TOKER GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisansüstü öğrencilerinin danışmanlarıyla ilişkileri, bağlanma stilleri ve başarı hedef yönelimlerinin düzeylerini belirlemek; söz konusu değişkenler arasındaki ilişkileri analiz etmek ve bağlanma stilleri ile danışman-öğrenci ilişki düzeylerinin başarı hedef yönelimleri üzerindeki yordayıcı etkisini test etmektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel desende yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi'nde lisansüstü eğitimi almakta olan 165 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma verileri, 2x2 Başarı Yönelimleri Ölçeği, İlişki Ölçekleri Anketi ve Lisansüstü Eğitimde DanışmanÖğrenci İlişkileri Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Lisansüstü öğrencilerinin bağlanma stilleri, danışmanları ile ilişkileri ve başarı hedef yönelimlerine ilişkin genel durumu tanımlamak için betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Lisansüstü öğrencilerinin bağlanma stilleri ve danışmanlarıyla ilişkileri ile başarı hedef yönelimleri arasındaki ilişkileri değerlendirmek için Korelasyon Analizi; başarı hedef yönelimleri üzerindeki yordayıcı etkilerini belirlemek için Regresyon Analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, korkulu bağlanma stili ile öğrenme-yaklaşma yönelimi ve performans-yaklaşma yönelimi arasında anlamlı ve pozitif korelasyon bulunmuştur. Kayıtsız bağlanma stili ile tüm başarı hedef yönelimleri (öğrenme-yaklaşma, öğrenme-kaçınma, performans-yaklaşma ve performans-kaçınma) arasında anlamlı, pozitif ilişkiler belirlenmiştir. Lisansüstü öğrencilerinin danışmanlarıyla kurdukları rapport tipi ilişki ile tüm başarı hedef yönelimleri arasında negatif ve anlamlı; usta-çırak tipi ilişki ile ise pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca öğrenme-yaklaşma, öğrenme-kaçınma ve performanskaçınma başarı hedef yönelimlerinin kayıtsız bağlanma ve usta-çırak tipi ilişki tarafından anlamlı şekilde yordandığı belirlenmiştir. Korkulu bağlanma stilinin ise yalnızca performans-kaçınma başarı hedef yönelimini yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the degree of postgraduate students' relationships with their advisors, attachment styles, and achievement goal orientations; to analyze the relationships among these variables; and to determine the predictive effects of attachment styles and the relationship between advisor-student on achievement goal orientations. As a methodological approach, a correlational design was adopted which is one of the quantitative methods. The universe of the research consists of 165 postgraduate students who pursuing postgraduate education (master's with thesis, doctorate) at Kocaeli University in the 2024-2025. The research data were collected by using the 2 x 2 Achievement Orientation Scale; Relationship Scales Questionnaire, and Advisor-Student Relationships in Postgraduate Education Scale. The study employes descriptive analysis methods to define the general situation regarding the attachment styles of postgraduate students to their advisors, their relationships with their advisors, and achievement goal orientations. Correlation analysis was used to evaluate the relationships between the attachment styles of the postgraduate students and their relationships with their advisors, and their achievement goal orientations. Regression analysis was used to determine the predictive effects on achievement goal orientations. As a result, a significant and positive correlation was found between fearful attachment style and mastery-approach orientation and performance-approach orientation. The significant and positive correlation were determined between dismissing attachment style and all achievement goal orientations (learning-approach, learning-avoidance, performance-approach, and performanceavoidance). In addition negative and significant correlation was found between the rapport t ype relationship that the postgraduate students etsablished with their advisors and all achievement goal orientations; positive and significant correlation were found with the master-apprentice type relationship. Besides the variable of performance-approach orientations was affected by fearful attachment. It was determined that learning-approach, learning-avoidance, and performanceavoidance orientations were significantly predicted by dismissing attachment style and master-apprentice type relationship.