7.sınıf öğrencilerinde bağlanma stilleri ve öz yeterliğin sınav kaygısını yordama rolü
The predictive role of attachment styles and self-efficacy on test anxiety of 7.th grade students
- Tez No: 829819
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, ortaokul 7.Sınıf sınıf öğrencilerinin sosyo-demografik özellikleri (cinsiyet, algılanan başarı ve algılanan ekonomik durum), bağlanma stilleri ve öz yeterliklerinin sınav kaygısını (görev dışı davranışlar, otonom tepkiler ve düşünceler) yordama rolü incelenmiştir. Araştırmaya 2022-2023 yılları arasında İstanbul ilinin farklı ilçelerinde bulunan özel bir okulun 4 kampüsünde ortaokul 7.Sınıf kademesinde eğitim gören 260 (122 Kız, 138 Erkek) öğrenci katılmıştır. Araştırmanın verileri, sınav kaygısı için Çocuklarda Sınav Kaygısı Ölçeği (ÇSKÖ), bağlanma stilleri için Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II-orta çocukluk), öz yeterlik için Ortaokul Öz Yeterlik Ölçeği (OÖYÖ) ve Demografik Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırmada bağlanma stilleri (kaygılı ve kaçınan bağlanma) ve öz yeterliğin, sınav kaygısını ve sınav kaygısının düşünceler, görev dışı davranışlar ve otonom tepkiler alt boyularını yordama rolü dört ayrı hiyerarşik regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırmanın analizleri sonucunda kaygılı bağlanma, öz yeterliğin koruyucu sağlık boyutu ve demografik değişkenler olan cinsiyet ve algılanan okul başarısı değişkenlerinin sınav kaygısını yordadığı tespit edilmiştir. Kaçınan bağlanma ve öz yeterliğin madde bağımlılığı potansiyeli, akademik başarı ve kişiler arası ilişkiler boyutları sınav kaygısını yordamamıştır. Kaygılı bağlanma, öz yeterliğin koruyucu sağlık boyutu, ve demografik değişkenler olan cinsiyet ve algılanan okul başarısı 7.sınıf öğrencilerinin sınav kaygısına yönelik varyansın %25.5'ni açıklamaktadır. Araştırma sonuçları alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the predictive role of socio-demographic characteristics (gender, perceived success and perceived economic status), attachment styles and self-efficacy on test anxiety (off-task behaviors, autonomous reactions and thoughts) of 7th grade students was examined. A total of 260 students studying at the 7th grade level of a private school in 4 campuses located in different districts of Istanbul, Turkey participated in the study. The participants were 122 female and 138 male students. The data of the study were collected through online methods under the supervision of the guidance counselor responsible for the grade level. Personal Information Form (Demographic Information Form), Test Anxiety Scale in Children, Middle School Self-Efficacy Scale and Inventory of Experiences in Close Relationships-II Middle Childhood Scale were applied as measurement tools in the study. In the study, attachment styles (anxious and avoidant attachment) and the role of self-efficacy in predicting test anxiety and sub-dimensions of test anxiety, non-task behaviors and autonomous responses were tested with four separate hierarchical regression analyzes. As a result of the analysis of the research, it was determined that anxious attachment, protective health dimension of self-efficacy and demographic variables such as gender and perceived school success predict test anxiety. Substance addiction potential, academic achievement and interpersonal relations dimensions of avoidant attachment and self-efficacy did not predict test anxiety. Anxious attachment, protective health dimension of self-efficacy, and demographic variables such as gender and perceived school success explain 25.5% of the variance in 7th grade students' test anxiety The results of the study were discussed in accordance with the relevant literature.