Elektrikli araç kullanıcılarında tekrar satın alma niyeti ve pişmanlığın belirleyicileri: Çevresel kaygının düzenleyici rolü
- Tez No: 1016507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, elektrikli araç kullanıcılarının tekrar satın alma niyeti ve tüketici pişmanlığı düzeylerini belirleyen faktörleri incelemek ve bu ilişkilerde çevresel kaygının düzenleyici rolünü ortaya koymaktır. Elektrikli araçlara yönelik kullanıcı değerlendirmelerinin (örneğin hızlanma, sessizlik, güvenlik vb.) davranışsal sonuçlarla nasıl ilişkili olduğu araştırılmıştır. Özellikle çevresel kaygının, bu değerlendirmelerle tekrar satın alma niyeti ve pişmanlık düzeyleri arasındaki ilişkileri nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Araştırma, nicel yöntemle ve ilişkisel tarama modeliyle desenlenmiş olup, örneklem 414 elektrikli araç kullanıcısından oluşmaktadır. Veriler, çevrim içi anket yoluyla toplanmış; değişkenler arası ilişkiler çoklu doğrusal regresyon ve hiyerarşik regresyon analizleriyle test edilmiştir. Normal dağılım varsayımı çarpıklık ve basıklık değerleri üzerinden kontrol edilmiştir. Bulgular, elektrikli araçlara yönelik olumlu değerlendirmelerin tekrar satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, çevresel kaygının bu ilişki üzerinde anlamlı bir düzenleyici etkisi bulunmuştur. Benzer şekilde, olumsuz değerlendirmelerin pişmanlık düzeylerini artırdığı; çevresel kaygı düzeyi yüksek bireylerde bu etkinin zayıfladığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, çevresel kaygı düzeyi, kullanıcı davranışlarını şekillendiren önemli bir değişken olup, pazarlama ve sürdürülebilirlik stratejilerinde dikkate alınması gereken psikolojik bir faktördür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors determining the repurchase intention and consumer regret levels of electric vehicle users, and to reveal the moderating role of environmental concern in these relationships. The research investigates how user evaluations of electric vehicles (e.g., acceleration, quietness, safety, etc.) are associated with behavioral outcomes. In particular, it analyzes how environmental concern influences the relationships between these evaluations and repurchase intention as well as regret. The study was designed using a quantitative approach and relational screening model, with a sample consisting of 414 electric vehicle users. Data were collected through an online survey, and the relationships among variables were tested using multiple linear regression and hierarchical regression analyses. The assumption of normal distribution was assessed through skewness and kurtosis values. The findings revealed that positive evaluations of electric vehicles have a significant and positive effect on repurchase intention. Furthermore, environmental concern was found to have a significant moderating effect on this relationship. Similarly, negative evaluations were found to increase regret levels, but this effect weakened among individuals with high levels of environmental concern. In conclusion, environmental concern emerges as a key variable shaping user behavior and should be considered a critical psychological factor in marketing and sustainability strategies.