Task-based teaching effectiveness on students achievement in learning grammar
Dilbilgisi öğreniminde çalışma temelli öğretimin öğrencilerin başarısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 101652
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HANDAN KOPKALLI YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ DİLBİLGİSİ ÖĞRENİMİNDE ÇALİŞMA TEMELLİ ÖĞRETİMİN ÖĞRENCİLERİN BAŞARISI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Elif Semanur Mor Mutlu ingiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Doç Dr. Handan Kopkallı Yavuz Dil eğitiminde devam eden araştırmaların amacı dil öğretiminde en etkili yaklaşımı bulmaktır. Geleneksel öğretim modeli öğrencilere sadece bir dilbilgisi yapısını ya da dilin bir işlevini öğretmeyi amaçlar. Diğer yandan çalışma temelli öğretim de öğrenciler iletişim kurmaya çalışarak ve anlama önem vererek bir dilbilgisi yapısını öğrenirler. Bu çalışmanın amacı geleneksel öğretim modeli ile çalışma temelli öğretimin karşılaştınlmasıdır. Bu çalışmada dilbilgisinde iki dilbilgisi yapısının öğreniminde öğrencilerin başarısında hangi öğretimin daha etkili olacağı araştırılmıştır. Çalışmaya Anadolu Üniversitesi Yabancı Diller Okulundan 102 öğrenci katılmıştır. Her bir grup için 20 ders saati süresince iki farklı öğretim modeli ile uygulama yapılmıştır. Öğrencilere uygulama öncesi ve uygulama sonrası her konu için bir test ön-test ve son-test olarak verilmiştir.Her bir uygulamadan iki ay sonra aynı testler final test olarak tekrar verilrniştir.Uygularna sonrası öğrencilerin öğretim modelleri hakkındaki düşüncelerini öğrenmek amacıyla bir anket doldurmaları istenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre birinci dilbilgisi yapısında çalışma temelli Öğretimin geleneksel yöntemden uzun dönem öğrenimde daha etkili olduğu, kısa dönem öğrenimde her iki öğretimin etkili olduğu, ikinci dilbilgisi konusunda çalışma temelli öğretimin kısa dönemde daha etkili olduğu fakat uzun dönem öğrenimde ise her iki öğretimin basan sağladığı bulunmuştur.Öğrencîİerm anket sonuçlarının değerlendirilmesine göre çalışma temelli öğretime olumlu bir yaklaşıma rağmen az sayıda öğrenci bu tür öğretimin gereksinimlerini tam karşılayamadığını ifade etmişlerdir.Diğer yandan geleneksel öğretim modelini genelde olumlum değerlendirmedikleri halde, pek çok öğrenci bu tür öğretimin sınavlarda ki basanlarına katkısı olduğu inancı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The ongoing research in language teaching pedagogy has aimed to find the most effective approach in teaching language. Presentation-practice-production paradigm aims only to teach a grammatical structure or help learners realize a function in the language. On the other hand in task-based teaching learners get a grammatical structure when they try to communicate and pay attention to meaning. The present study focussed on comparing two types of teaching: task-based teaching and the traditional presentation-practice-production paradigm. It was intended to find which model for grammar teaching is more effective on students' achievement in learning two grammatical structures ' Present Perfect Tense' and 'Passive Voice'. 102 lower-intermediate learners of English as a foreign language in Foreign Language School at Anadolu University participated in this study. A task-based and a presentation-practice- production group were thought these items for 20 class hours. They were given pre-tests before each treatment and post-tests after the treatments. The same tests were given as long-term retention tests two months later after each treatment. An opinion questionnaire was administered to subjects in order to obtain ideas about the instruction types at the end of the treatments. Based on the results of the study it was indicated that task-based group gained more achievement in learning first grammatical structure in the long-term, however both instruction types were effective in the shot-term. For the second grammatical structure task-based instruction was found to be more effective in the short-term whereas both instruction types provided success in the long-term. The answers for the opinion questionnaire showed positive opinions about task-based teaching. On the other hand a few of the subjects in task-based group regarded this type of instruction lacking some of their needs. For the traditional paradigm the subjects' tendency was not positive in general, but quite a lot of them mentioned that they benefited from this type of instruction for the exams.