Kazakistan'ın ekonomik kalkınmasında petrol kaynaklarını kullanma stratejileri
The strategies for using petroleum resources in economical development of Kazakhstan
- Tez No: 101653
- Danışmanlar: PROF.DR. RIDVAN KARLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
II YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KAZAKİSTAN'IN EKONOMİK KALKINMASINDA PETROL KAYNAKLARINI KULLANMA STRATEJİLERİ Ashat KESİKBAYEV İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2001 Danışman: Prof.Dr. Rıdvan KARLUK Bu çalışmada Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden Kazakistan'ın bağımsızlık sonrası ekonomik gelişimi ve politikaları incelenmektedir. İhtiva ettiği millet yelpazesiyle Kazakistan'ın, öncelikli hedefler arasında dünya toplumu içinde kendine has kültürüyle bağımsızlığını pekiştirmek, banş ve huzur içinde refaha ulaşmak, bilinçli, özgür, adil ve asil bir toplum yetiştirmek meseleleri yer almaktadır. Bulunan yeni petrol rezervleri Kazakistan'ı dünyanın önde gelen petrolcüleri arasına yerleştirdiği gibi dikkatlerin de bölgede odaklanmasına yolaçmıştır. Araştırmacı Kazakistan'ın petrol rezervlerini, üretim kapasitelerini ve ihracat güzerhahlannı incelemekte, bölgedeki politik ve stratejik oluşum çerçevesinde Rusya'nın savunduğu Tengiz-Novorossiysk petrol boru hattı ile Türkiye ve ABD'nın destekledikleri Aktau - Baku - Ceyhan petrol boru hatların teknik ve ekonomik özelliklerini incelemekte, her iki boru hattının stratejik ve politik getiriler ve götürülerini değerlendirmektedir. Ayrıca, Kazakistan'ın enerji kaynaklan bağlamında dünyanın başlıca siyasal ve ekonomik güç merkezleriyle ilişkileri irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT For POSTGRADUATE STUDY THE STRATEGIES FOR USING PETROLEUM RESOURCES IN ECONOMICAL DEVELOPMENT OF KAZAKHSTAN Ashat KESIKBAYEV Department of Economics Anadolu University, Social Sciences Institute, August 2001 Adviser: Prof.Dr. Rıdvan KARLUK In this study economical development and policies of Kazakhstan, one of Central Asia Turkish Republics, following the independent period was examined. Kazakhstan's precedence targets as possessing various nations include making sure her independent place in the world's community, reaching to a standard of life in peace, and growing up conscious, free, fair and gentle community. Finding new petroleum resources led Kazakhstan to be at the first raw of petroleum producers as well as took all the attention to the area. Kazakhstan's petroleum resources, production capacity, export routes were examined. Considering the political and strategic situation, the comparable technical and economical specifications between the Tengiz - Novorossiysk petroleum pipeline advocated by Russia and Aktau-Baku-Ceyhan line advocated by Turkey and USA was studied. Positive and negative aspects of both lines from strategical and political view were evaluated. Kazakhstan's relations with world's political and economical powers were also studied from Kazakhstan's energy resources point of view.