Türkiye'nin orta gelir tuzağından çıkışında Doğu Asya kalkınma modellerinden çıkarımlar
Inferences from East Asian development models for Türkiye's exit from the middle-income trap
- Tez No: 1016523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER SEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin orta gelir tuzağından çıkışında Doğu Asya kalkınma modellerinden çıkarılabilecek unsurlar incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin kalkınma sürecini ekonomik, kurumsal ve siyasal boyutlarıyla değerlendirmek ve Doğu Asya ülkelerinin kalkınma deneyimleri ile karşılaştırmaktır. Bu kapsamda çalışmada öncelikle Türkiye'nin ekonomik ve sosyoekonomik görünümü ele alınmış; enflasyon, işsizlik, dış ticaret, ödemeler dengesi, kamu maliyesi ve gelir dağılımı gibi temel göstergeler incelenmiştir. Daha sonra Japonya, Güney Kore, Çin, Singapur ve Tayvan'ın kalkınma süreçleri; sanayi politikaları, ihracat yapısı, tasarruf ve yatırım oranları, eğitim, Ar-Ge ve teknoloji politikaları bakımından değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye'nin orta gelir tuzağından çıkamamasında etkili olabilecek fiziki coğrafya, jeopolitik konum, kurumlar ve politik tercihler analiz edilmiştir. Çalışmada, Doğu Asya ülkelerinde devletin yönlendirici rolü, uzun vadeli planlama, yüksek tasarruf oranları, ihracata dayalı büyüme, eğitim ve teknoloji yatırımlarının kalkınma sürecinde önemli olduğu görülmüştür. Türkiye'de ise makroekonomik istikrarsızlıklar, düşük verimlilik artışı, kurumsal sorunlar ve uzun vadeli politika eksikliği nedeniyle kalkınma sürecinin istenilen düzeye ulaşamadığı sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda, Türkiye'nin orta gelir tuzağından çıkabilmesi için üretim yapısını dönüştüren, verimliliği artıran, kurumsal kapasiteyi güçlendiren ve uzun vadeli kalkınma anlayışına dayanan politikalara ihtiyaç olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the implications of East Asian development models for Türkiye's escape from the middle income trap. The main aim of the study is to evaluate Türkiye's development process in economic, institutional and political dimensions and to compare it with the development experiences of East Asian countries. In this context, the study first analyzes Türkiye's economic and socioeconomic outlook by examining major indicators such as inflation, unemployment, foreign trade, balance of payments, public finance and income distribution. Then, the development processes of Japan, South Korea, China, Singapore and Taiwan are evaluated in terms of industrial policies, export structure, saving and investment rates, education, R&D and technology policies. In the final part of the study, physical geography, geopolitical position, institutions and political preferences, which may have affected Türkiye's inability to escape the middle income trap, are analyzed. The findings show that in East Asian countries, the guiding role of the state, long term planning, high saving rates, export led growth, and investments in education and technology played an important role in the development process. In Türkiye, however, it is concluded that the development process could not reach the desired level due to macroeconomic instability, low productivity growth, institutional problems and the lack of long term policies. In this respect, it is argued that Türkiye needs policies based on transforming the production structure, increasing productivity, strengthening institutional capacity and adopting a long term development perspective in order to escape the middle income trap.