CDS primlerinin makroekonomik ve finansal belirleyicileri
Macroeconomic and financial determinants of CDS premiums
- Tez No: 1016524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER GÜLŞAH SEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ülkelerin kredi riskini yansıtan önemli bir piyasa göstergesi olan Kredi Temerrüt Takası (CDS) primlerinin makroekonomik ve finansal belirleyicileri analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, CDS primleri üzerinde etkili olan faktörleri bütüncül bir çerçevede inceleyerek makroekonomik temeller ile finansal piyasa göstergelerinin göreli önemini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda analiz iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, Türkiye ekonomisi için 2011Q2-2024Q4 dönemine ait çeyreklik veriler kullanılarak Otoregresif Dağıtılmış Gecikmeler (ARDL) yöntemi ile zaman serisi analizi yapılmıştır. İkinci aşamada ise farklı ekonomik yapılara sahip 24 ülkeyi kapsayan 2009-2025 dönemine ait yıllık panel veri seti kullanılarak Sabit Etkiler, Rassal Etkiler, Fark GMM ve Sistem GMM tahmincileri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, CDS primlerinin hem makroekonomik hem de finansal değişkenlerden anlamlı biçimde etkilendiğini göstermektedir. Türkiye özelinde finansal piyasa göstergelerinin CDS primleri üzerinde daha hızlı ve belirgin etkiler yarattığı, makroekonomik değişkenlerin ise daha çok uzun dönemde etkili olduğu tespit edilmiştir. Panel veri analizinde ise özellikle 10 yıllık devlet tahvili faiz oranı ve hisse senedi piyasası getiri endeksi değişkenlerinin CDS primleri üzerinde güçlü ve anlamlı etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ekonomik büyüme ve enflasyon gibi makroekonomik göstergelerin de CDS primleri üzerinde anlamlı etkiler yarattığı görülmüştür. Genel olarak sonuçlar, CDS primlerinin çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu ve hem piyasa beklentilerini hem de ekonomik temelleri yansıtan hibrit bir risk göstergesi niteliği taşıdığını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, ülke riskinin etkin biçimde yönetilebilmesi açısından makroekonomik istikrar ile finansal piyasa dinamiklerinin birlikte değerlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the macroeconomic and financial determinants of Credit Default Swap (CDS) premiums, which are considered one of the most important market-based indicators of sovereign credit risk. The main objective of the study is to examine the factors affecting CDS premiums within a holistic framework and to reveal the relative importance of macroeconomic fundamentals and financial market indicators. In this context, the analysis was conducted in two stages. In the first stage, a time series analysis was carried out for the Turkish economy using quarterly data covering the period 2011Q2-2024Q4 through the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) approach. In the second stage, annual panel data covering the period 2009-2025 for 24 countries with different economic structures were analyzed using Fixed Effects, Random Effects, Difference GMM, and System GMM estimators. The findings indicate that CDS premiums are significantly affected by both macroeconomic and financial variables. For Türkiye, financial market indicators were found to have faster and more pronounced effects on CDS premiums, whereas macroeconomic variables were observed to be more influential in the long run. In the panel data analysis, the 10-year government bond yield and stock market return index were found to have strong and statistically significant effects on CDS premiums. In addition, macroeconomic indicators such as economic growth and inflation were also found to have significant impacts on CDS premiums. Overall, the results reveal that CDS premiums have a multidimensional structure and function as a hybrid risk indicator reflecting both market expectations and economic fundamentals. These findings suggest that macroeconomic stability and financial market dynamics should be evaluated together in order to effectively manage sovereign risk.