Kuşeyrî'nin Nahvü'l-Kulûbi'l-Kebîr ve Nahvü'l-Kulûbi's-Sağîr adlı eserlerinin incelenmesi (Nahiv-tasavvuf bağlamında)
An examination of Kuşeyrî's Nahvü'l‑Kulûbi'l‑Kabîr and Nahvü'l‑Kulûbi's‑Sağîr (In the context of grammar and sufism)
  1. Tez No: 1016537
  2. Yazar: TUĞÇE GÜNEŞ BALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, İmam Kuşeyrî'nin Naḥvü'l-Kulûbi'l-Kebîr ve Naḥvü'l-Kulûbi'ṣ-Ṣaġîr adlı eserleri nahiv-tasavvuf ilişkisi bağlamında incelenmiştir. Çalışmada Kuşeyrî'nin hayatı, ilmî şahsiyeti ve eserleri kısaca tanıtılmış; ardından söz konusu eserlerde yer alan nahiv konularına dair tasavvufî ve işârî yorumlar sistematik bir şekilde değerlendirilmiştir. Nahiv meseleleri klasik ve modern dilbilgisi kaynakları ışığında açıklanırken, tasavvufî yorumlar Kuşeyrî'nin diğer eserlerinden de yararlanılarak analiz edilmiştir. Böylece dil ile gönül, lafız ile mâna ve zâhir ile bâtın arasındaki ilişkinin Kuşeyrî'nin düşüncesindeki yeri ortaya konulmuş; nahiv kurallarının tasavvufî kavramlarla nasıl ilişkilendirildiği bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Kuşeyrî'nin iki eserini birlikte ele alarak nahiv ve tasavvuf arasındaki etkileşimi sistemli bir çerçevede incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract This thesis examines the relationship between Arabic grammar (naḥw) and Sufism through an analysis of Imam Qushayrī's Naḥw al-Qulūb al-Kabīr and Naḥw al-Qulūb al-Ṣaghīr. The study first provides a brief overview of Qushayrī's life, scholarly personality, and intellectual contributions, and then systematically analyzes his mystical and allusive interpretations of grammatical concepts presented in these works. Grammatical issues are explained in light of both classical and modern Arabic grammatical sources, while the Sufi interpretations are examined with reference to Qushayrī's other writings. In this way, the study explores the place of the relationships between language and the heart, expression and meaning, and the exoteric and esoteric dimensions of interpretation within Qushayrī's thought. It further demonstrates how grammatical principles are associated with Sufi concepts and spiritual meanings. By examining these two works together, the thesis aims to present a systematic analysis of the interaction between Arabic grammar and Sufism in Qushayrī's intellectual framework.