Havaalanı güvenliği ve Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı güvenlik sistemi için bir model önerisi
Airport security and a security system proposal for Sabiha Gökçen International Airport
- Tez No: 101655
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OYMAN KORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
DOKTORA TEZ OZU HAVAALANI GÜVENLİĞİ VE SABİHA GÖKÇEN ULUSLARARASI HAVAALANI GÜVENLİK SİSTEMİ İÇİN BİR MODEL ÖNERİSİ HATİCE KÜÇÜKÖNAL Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2001 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Korhan OYMAN Tüm dünyada sivil havacılık sektörünün büyük bir gelişme göstermesi, medyatik oluşu ve çok sayıda insana hizmet vermesi yasa dışı eylemlere hedef olmasına neden olmuştur. Yasa dışı eylemlerin başlangıç noktası olduğu için uluslararası standartlarda güvenlik önlemlerinin alınması gereken yerler havaalanlarıdır. Yolcu terminal binası da uçuş esnasında oluşabilecek yasa dışı eylemleri engellemek için güvenlik tedbirlerinin uygulanması gereken en önemli mekandır. Bu nedenle, bu çalışmanın ilk bölümünde bir havaalanında güvenlik tedbirlerinin alınması gereken sahaların belirlenmesi amacı ile fiziki havaalanı tesisleri ve faaliyetleri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, havaalanı güvenliği ve havaalanı güvenliği ile ilgili mevzuat ve kuruluşlar incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise, yolcu terminal binası, işlevleri ve faaliyetleri incelenerek yolcu terminal binası güvenliği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı güvenlik sistemi ayrıntıları ile incelenerek yeni bir güvenlik modeli önerilmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIRPORT SECURITY AND A SECURITY SYSTEM PROPOSAL FOR SABİHA GÖKÇEN INTERNATIONAL AIRPORT HATİCE KÜÇÜKÖNAL Civil Aviation Management Anadolu University, Institute of Social Sciences, June 2001 Advisor: Ass. Prof. Dr. Korhan OYMAN Civil Aviation has become the focus of the acts of unlawful interference because the worldwide civil aviation industry has been undergoing a rapid development and has been serving millions of people. Any incident of unlawful interference has its origins on the ground. For this reason airports are the places at which standardized level of security measures have to be taken. The passenger terminal is the most important location at which security measures may be applied to prevent the occurrence of airborne acts of unlawful interference. For this reason the facilities and functions of the airport are examined to identify the areas that security measures have to be applied in the first part of this study. The second part of the study focused on airport security and related law, regulations and policies, and entities involved in civil aviation security structure. In the third part of the study, passenger terminal building, activities and functions carried out in there were explained in details by focusing on passenger terminal security. Finally, the security system at Sabiha Gökçen International Airport was studied in details and a new security system was proposed in the fourth part of the study. Ill