The mediating role of mentalization in the relationship between object relations and emotion regulation
Nesne ilişkileri ve duygu düzenleme ilişkisinde zihinselleştirmenin aracı rolü
- Tez No: 1016540
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, nesne ilişkileri kalitesi ile duygu düzenleme güçlükleri arasındaki ilişkide zihinselleştirmenin aracı rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma Türk popülasyonundan seçilen 407 klinik olmayan yetişkin bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların nesne ilişkileri kalitesi Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORTTI), zihinselleştirme kapasiteleri Mentalization Scale (MentS) ve duygu düzenleme güçlükleri Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Form (DERS-16) ile ölçülmüştür. Analiz sırasında değişkenler arasında ikili ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular, nesne ilişkileri kalitesinin tüm alt boyutlarının duygu düzenleme güçlüğü ile anlamlı pozitif ilişki içerisinde olduğunu ortaya koymuştur (r = .46 - .62). Zihinselleştirme boyutları arasında yalnızca motivasyon boyutu tüm nesne ilişkileri alt boyutları ile anlamlı negatif ilişkiler göstermiştir (r = -.31 - -.40). Zihinselleştirme ile duygu düzenleme güçlükleri arasındaki ilişkiler incelendiğinde, motivasyon boyutunun DERS-16 ile en güçlü negatif ilişkiyi gösterdiği (r = -.57, p < .01) , zihinselleştirme toplam puanının da anlamlı negatif ilişki sergilediği bulunmuştur (r = -.37, p < .01). Paralel aracılık analizi ile, zihinselleştirmenin üç boyutu modele dahil edilmiştir. Sonuçlar, yalnızca motivasyon boyutunun nesne ilişkileri kalitesi ile duygu düzenleme güçlükleri arasındaki ilişkide anlamlı aracılık etkisi gösterdiğini ortaya koymuştur (β = .14 - .19). Bu bulgu, zihinselleştirmenin bir kapasite olmasının yanı sıra motivasyonel bir eğilim olarak da ele alınması gerektiğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediation role of mentalization in the relationship between object relations quality and emotion regulation difficulties. The sample consisted of 407 non-clinical adults selected from the Turkish population. The study variables were measured through The Bell Object Relations and Reality Testing (BORRTI), Mentalization Scale (MentS), and Difficulties in Emotion Regulation-16 (DERS-16). Through correlational analysis; bivariate relationships among variables revealed that; all subscales of object relations quality showed significant positive relationships with emotion regulation difficulties (r = .46 - .62). Among mentalization dimensions, only the motivation dimension demonstrated significant negative relationships with all object relations subscales (r = -.31 - -.40). The motivation dimension also showed the strongest negative relationship with DERS-16 (r = -.57, p < .01), while the mentalization total score demonstrated a significant negative relationship as well (r = -.37, p < .01). A parallel mediation analysis was conducted with three mentalization dimensions as simultaneous mediators. Results revealed that only the motivation dimension showed a significant mediating effect in the relationship between object relations quality and emotion regulation difficulties (β = .14 - .19). This finding highlights that mentalization should not be considered only as an ability, instead a motivational disposition.