National strategy on countering religious manipulation under Joko Widodo administration (2014-2024)
Joko Widodo yönetimi döneminde dini manipülasyonla mücadele ulusal stratejisi (2014 - 2024)
  1. Tez No: 1016555
  2. Yazar: FAUZUL AZHIM BIN FAKHRURAZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİ ZATARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Cumhurbaşkanı Joko Widodo, ulusal güvenlik krizine yol açan ve radikal anlayışa dayalı terör eylemlerini besleyen“radikalizm”kavramının yerine“Dini Manipülatör”(Religious Manipulator) teriminin kullanılmasını önermiştir. Bu araştırma, Jokowi'nin (Joko Widodo) radikalizm sorununu ele alış biçimini, iki dönem hükümetleri perspektifinden, elit veya asker kökenli olmayan bir lider olarak arka planını göz önünde bulundurarak incelemektedir. Çalışma, Joseph S. Nye'nin“Akıllı Güç”teorisi ile Entegre Dini Manipülasyon Karşı Stratejisi (IRMCS) teorisinin birleşimi çerçevesinde yürütülmüştür. Bu araştırmanın amacı, 2014-2024 yılları arasındaki Joko Widodo yönetimi döneminde Endonezya hükümetinin dini manipülasyon sorununu aşmak için geliştirdiği stratejileri incelemektir. Konu, Endonezya'da dini manipülasyon konusuyla ilgili kitaplar, makaleler ve benzeri kaynaklar temelinde yapılan literatür taraması ile yapılandırılmıştır. Bu araştırma, ikincil verilerden yararlanarak nitel-betimsel bir yöntem izlemektedir. Toplanan veriler, ilgili teori ve kavramlar çerçevesinde çözümlenerek ele alınan olgu açıklanmaya çalışılmış; paydaşların ve konuyla bağlantılı tarafların görüş ve değerlendirmeleriyle de desteklenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre Jokowi, dini manipülasyon, radikalizm ve terörizmi ortadan kaldırmak için yumuşak güç ile sert gücü birleştiren Akıllı Güç stratejisini kullanmıştır. Bu durum, Jokowi'nin politikaları IRMCS çerçevesinde analiz edilerek incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Religious Manipulator has been proposed by the President Joko Widodo to substitute the term of radicalism, which has triggered a national security crisis and led to terrorist incidents based on radical understanding. This research will analyze two terms of Jokowi's government in handling religious manipulation issues with his background coming from the non-elite and non-military sector and with Joseph Nye's theory of smart power and Integrated Religious Manipulation Counter Strategy (IRMCS). This research aims to examine the effort of Indonesian government through any kind of strategies on overcoming the religious manipulation issue in Indonesia during the presidency of Joko Widodo Year 2014-2024. This topic was built through some literature reviews with the related topic of religious manipulation issue in Indonesia from books, journals, etc. This research used descriptive – qualitative research method by using secondary data and analyzing it using theories and concepts to explain a phenomenon and supported by the point of view from the stakeholders and related parties. The finding of this research is that Jokowi employs Smart Power strategy, combining the soft power and hard power to eradicate religious manipulation, radicalism and terrorism in Indonesia. It can be examined by analyzing the IRMCS with Jokowi's policies.